Reguly Antal Múzeum és Népművészeti Alkotóház

A Bakony fővárosaként számon tartott Veszprém megyei településen található a Reguly Antal Múzeum és Népművészeti Alkotóház, amely a zirci születésű néprajzkutatóról, nyelvészről, a magyarországi finnugrisztika kiemelkedő alakjáról kapta a nevét. A Reguly Antal szülőházában működő intézményben 2011 óta felújítási munkák zajlanak, aminek köszönhetően javuló infrastruktúrával, megújuló kiállításokkal, folyamatosan szépülő környezetben fogadja a látogatókat. Az intézmény ? elsősorban a kézművességre koncentráló ? helytörténeti, képzőművészeti és finnugor gyűjteménnyel, valamint várostörténeti fotógyűjteménnyel rendelkezik. Az Utazás az ismeretlenbe ? Reguly Antal élete és munkássága című állandó kiállítás 2013-ban nyílt meg. A tárlat a lineáris életrajzi bemutatás helyett három témakörön keresztül ismerteti a neves tudós életművét. Az első terem az ?ismeretlen? kutatónak állít emléket, Reguly magánéletébe enged betekintést. A következő a nyelvek megismerésének témáját állítja középpontba: hogyan birkózott meg Reguly az ismeretlen nyelvek lejegyzésével, és hogyan tanulmányozta ezeket? A tudós műszeres mérések nélkül, pásztorok és halászok elbeszélései alapján készítette el az Északi-Urál első térképét; ennek módszereiről és hozadékáról a harmadik kiállítótérben berendezett tárlaton tájékozódhatunk. A múzeum többi gyűjteménye a 2014 szeptemberétől látogatható tanulmányi raktárban található. A Kincsek a padláson című projekt az udvari szárny tetőterében kapott helyet, míg a földszinten jelenleg a bakonyi népi kismesterségeket bemutató műhelyek felújítása zajlik. Az intézmény állandó és időszaki kiállításaihoz, Reguly Antal munkásságához, valamint a népművészeti alkotóház munkájához kapcsolódva különböző foglalkozásokat tartanak az épületben, melyeken előzetes bejelentkezést követően lehet részt venni. A kézműves foglalkozásokon lehetőség nyílik mézeskalács-, gyertya- és bőrtárgy-készítésre, szövésre, nemezelésre is. A Reguly Antal Múzeum és Népművészeti Alkotóház szezonban hétfőtől szombatig 9-től 17 óráig, szezonon kívül 10-től 16 óráig tart nyitva, vasárnaponként pedig 9?12 és 14?16 óra között látogatható.

8420 Zirc, Rákóczi tér 10.

Nyitva tartás:IV.1-X.31.: Hét-Szom 9:00-17:00, Vas 11:00-17:00, IX.1-III.31.: Hét-Szom 10:00-16:00, Vas 11:00-16:00

www.ramnah.zircportal.hu
regulymuzeum@invitel.hu

TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET

1965

A ajánlatai

A Pál utcai fiúk / Molnár Ferenc nyomában 7.

Adománygyűjtő túra

A Városi Kultour - a nagy érdeklődésre való tekintettel- 2019. szeptember 21-én újra megrendezi adománygyűjtő túráját, amely 11.00 órától rajtól a Magyar Nemzeti Múzeum előteréből, a cél pedig az Újgrundon (Bp. VIII. Nagytemplom utca 30.) lesz.

Magyar Nemzeti Múzeum

30 éve nyílt meg a határ

Kulisszatitkok a

1989. május 2-án az osztrák-magyar határon megkezdődött a műszaki határzár, a vasfüggöny lebontása. Ezután több száz keletnémet állampolgár szökött át a határon Ausztriába. Sokan a budapesti nyugatnémet, prágai és varsói nagykövetségeken kértek menedéket.

Magyar Nemzeti Múzeum

Kortársak – sorstársak?

Kiállításmegnyitó

A rendkívül izgalmas kiállítást szeptember 13-án, pénteken 17 órakor Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója nyitja meg.

Molnár C. Pál Műterem-múzeum

Konkoly Gyula | 68 – 78

A gaz­dag és szer­te­ága­zó élet­mű­vet fel­vo­nul­ta­tó Kon­koly Gyula, az Ipar­terv ge­ne­rá­ció egyik leg­is­mer­tebb kép­vi­se­lő­je, a leg­kü­lön­fé­lébb avant­gárd és ne­o­avant­gárd kí­sér­le­te­ket kö­ve­tő­en tért vissza a fi­gu­ra­tív fes­té­szet­hez.

A vágy titokzatos tárgyai

Szotyory László kiállítása

Ezen a nagy­sza­bá­sú tár­la­ton be­mu­ta­tás­ra ke­rü­lő fest­mé­nyek az élet­mű­nek azt a sze­le­tét kép­vi­se­lik, amely­ben az új fes­té­szet­től a poszt­mo­dern ha­gyo­má­nyo­kon ke­resz­tül ívelő ér­zé­ki fes­tés­mód mint lét­fosz­tott eg­zisz­ten­cia je­le­nik meg.

Kondor Attila | Szabadságtapasztalat

A mű­vész egész pá­lyá­ja során el­mé­lyül­ten fog­lal­ko­zik a kép­ző­mű­vé­szet­nek gon­do­la­ti hát­te­ret biz­to­sí­tó fi­lo­zó­fi­ai, esz­té­ti­kai alap­kér­dé­sek­kel úgy, hogy mi­köz­ben érez­he­tő a múlt em­lé­ke­i­nek, ered­mé­nye­i­nek tisz­te­le­te, min­den mű a saját sze­mé­lyes ta­pasz­ta­lá­sá­ból, él­mé­nye­i­ből szü­le­tik.