Reguly Antal Múzeum és Népművészeti Alkotóház

Zirc

A Bakony fővárosaként számon tartott Veszprém megyei településen található a Reguly Antal Múzeum és Népművészeti Alkotóház, amely a zirci születésű néprajzkutatóról, nyelvészről, a magyarországi finnugrisztika kiemelkedő alakjáról kapta a nevét. A Reguly Antal szülőházában működő intézményben 2011 óta felújítási munkák zajlanak, aminek köszönhetően javuló infrastruktúrával, megújuló kiállításokkal, folyamatosan szépülő környezetben fogadja a látogatókat. Az intézmény ? elsősorban a kézművességre koncentráló ? helytörténeti, képzőművészeti és finnugor gyűjteménnyel, valamint várostörténeti fotógyűjteménnyel rendelkezik. Az Utazás az ismeretlenbe ? Reguly Antal élete és munkássága című állandó kiállítás 2013-ban nyílt meg. A tárlat a lineáris életrajzi bemutatás helyett három témakörön keresztül ismerteti a neves tudós életművét. Az első terem az ?ismeretlen? kutatónak állít emléket, Reguly magánéletébe enged betekintést. A következő a nyelvek megismerésének témáját állítja középpontba: hogyan birkózott meg Reguly az ismeretlen nyelvek lejegyzésével, és hogyan tanulmányozta ezeket? A tudós műszeres mérések nélkül, pásztorok és halászok elbeszélései alapján készítette el az Északi-Urál első térképét; ennek módszereiről és hozadékáról a harmadik kiállítótérben berendezett tárlaton tájékozódhatunk. A múzeum többi gyűjteménye a 2014 szeptemberétől látogatható tanulmányi raktárban található. A Kincsek a padláson című projekt az udvari szárny tetőterében kapott helyet, míg a földszinten jelenleg a bakonyi népi kismesterségeket bemutató műhelyek felújítása zajlik. Az intézmény állandó és időszaki kiállításaihoz, Reguly Antal munkásságához, valamint a népművészeti alkotóház munkájához kapcsolódva különböző foglalkozásokat tartanak az épületben, melyeken előzetes bejelentkezést követően lehet részt venni. A kézműves foglalkozásokon lehetőség nyílik mézeskalács-, gyertya- és bőrtárgy-készítésre, szövésre, nemezelésre is. A Reguly Antal Múzeum és Népművészeti Alkotóház szezonban hétfőtől szombatig 9-től 17 óráig, szezonon kívül 10-től 16 óráig tart nyitva, vasárnaponként pedig 9?12 és 14?16 óra között látogatható.

8420 Zirc, Rákóczi tér 10.
Nyitva tartás:IV.1-X.31.: Hét-Szom 9:00-17:00, Vas 11:00-17:00, IX.1-III.31.: Hét-Szom 10:00-16:00, Vas 11:00-16:00

www.ramnah.zircportal.hu
regulymuzeum@invitel.hu

1965

Négykezes kedd

Sok szeretettel várjuk, ha szeretne kreatív módon kikapcsolódni és új technikákkal, ötletekkel megismerkedni. Ruhadíszek, textiljátékok, hasznos és szép holmik kerekednek hétről hétre.

Hetedhét Játékmúzeum
Székesfehérvár

Múzeum+ Avantgárd

A nyári szünet utáni első Múzeum+ témája az avantgárd. A kifejezés eredetileg a 20. század elejének formabontó művészeti törekvéseit jelentette.

Magyar Nemzeti Galéria

Római Fesztivál a Flórián téren

Megelevenedik az Ókor a Flórián téren! Szeptember 17-én minden érdeklődő részese lehet az időutazásnak, ugyanis ezen a napon életre kel az ókori Aquincum katonavárosa. Nemcsak a római polgárok életébe kóstolhatunk bele, de bepillantást nyerhetünk egy valódi legió tábor életébe, vagy akár egy gladiátorküzdelembe is!

Budapesti Történeti Múzeum - Aquincumi Múzeum

Varázs lakott a kezeiben

Kiállítás Kass János grafikusművész olvasókönyvi illusztrációiból

Kass János (1927–2010) – a Szegeden született grafikusművész Budapesten és Lipcsében tanult. Sokoldalú munkássága felölelte a képzőművészet számos területét: a könyvtervezést, a könyvillusztrációt, a rézkarcokat, a linómetszeteket, a szitanyomatokat, a bélyegtervezést, de készített szobrokat, és fotózott is. Művészeti tevékenységéért megkapott minden jelentős magyar kitüntetést.

Dunamelléki Református Egyházkerület Ráday Múzeuma
Kecskemét

Folyamatos emlékezet

Korniss Péter kiállítása

Korniss Péter a kortárs magyar fotográfia egyik meghatározó alkotója, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas és Pulitzer-emlékdíjas fotográfus. Munkásságának középpontjában az eltűnőben lévő erdélyi és magyarországi paraszti életmód dokumentarista ábrázolása áll.

Magyar Nemzeti Galéria

Sanghay-Shanghai: Párhuzamos eltérések Kelet és Nyugat között

A kiállítás célja, hogy a Shanghaiban élő magyarok Hopp Múzeumba került kínai hagyatéka (bútorai és viseletei) révén bepillantást engedjen a két világháború közötti Shanghai világába, valamint a magyarországi művészetben a keleti hatások bemutatásával megjelenítse az eddig kevéssé vagy egyáltalán nem kutatott területeket. Fő motívumok a „keleti” tánc és öltözék.

Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum