Kalandozás Székesfehérváron

images/IMG_3168.jpg

Miniatűr városok, babák és gőzmozdonyok, titkos receptek, antik tervszekrények, zenélő képórák, szobrászkodás és festészet várta a látogatókat a Mozaik Múzeumtúra Roadshow következő állomásán, szeptember 23-án Székesfehérváron. Az egész napos kalandozást a Szűcs Krisztián és Szálinger Balázs alkotta Szűcsinger formáció koncertje koronázta meg.

Csodálatos mini világba csöppenhet az, aki ellátogat a Hetedhét Játékmúzeumba, ahol a kisfiúk és kislányok nagy örömére várak, lovak, mozdonyok, katonák, porcelánbabák és játékmackók éppúgy megtalálhatóak. A gazdag gyűjteményben barokk bútorokkal berendezett babaház, szatócsbolt, vegyeskereskedés, leányiskola és játékoltár is szerepelnek.

A játékok után a következő utunk a Budenz-ház – Ybl-gyűjtemény épületébe vezetett, amely a 19. és 20. századi magyar festészet és kisplasztika alkotásaiból nyújt reprezentatív válogatást, köztük Rippl-Rónai József és Csók István műveiből. Az Ybl Ervin nevét viselő, különleges atmoszférájú polgári lakóházban Gärtner Petra művészettörténész vezetett körbe bennünket. A séta alkalmával megtekinthettük azt a tervszekrényt, amelyben Ybl Miklós, a híres építész a tervrajzait tartotta. A szobákban többek között skót szecessziós bútorokat és rokokó vonalvezetésű asztalokat láthattunk. A kiállításon az újságokból készített kollázsok, a zenélő képóra, a porcelán parfümös fiola és a domborműves szavazóurna emlékeztetett bennünket azokra az időkre, amikor az embereknek még különösen fontos volt, hogy mindennapi használati tárgyaik is díszesek legyenek. „Már többször tartottam itt tárlatvezetést, de mindig örülök, amikor egy új, érdeklődő csoporttal találkozom. Szeretem közben kérdezgetni is a látogatókat, és próbára tenni a fantáziájukat. A Mozaik Múzeumtúra Székesfehérváron is nagyon színesre sikeredett, a többi programra is ellátogatok” – mondta a művészettörténész.

Zsúfolásig telt a Fekete Sas Patikamúzeum, amelyet a vármegye első patikájaként tartanak számon. A régi laboratóriumi helyiség ma már kiállítótér, de a miniatűr verziója úgy van berendezve, ahogyan az egykori patika lehetett. Az interaktív tárlatvezetés résztvevői olyan érdekességeket tudhattak meg, mint hogy emberi testrészeket – például koponyatetőt – még a 20. században is felhasználták a gyógyászatban. Az érdeklődők titkos receptekbe is belekóstolhattak, miközben néhány latin felirat jelentésével is megismerkedtek.

A Városi Képtár – Deák Gyűjtemény is különleges programmal készült a Mozaik Múzeumtúrára. A gyűjteményben volt már pár alkalom, amikor látássérülteknek biztosítottak rendhagyó tárlatvezetést. A Deák Gyűjtemény egy nemzetközi Erasmus pályázaton nyert támogatást a program kidolgozására, mely egyedülálló hazánkban. A látássérültek itt nem csak megtapinthatják a különböző anyagból készített szobrokat, hanem aztán saját viasz-alkotásukat is elkészíthetik egy közösségi élmény részeként. A viasz az alkotó kezében felmelegszik, aki gondolatait, lelkét beleöntve hozza létre saját művét.

A nap egyik legnépszerűbb programpontja ezúttal is a PaintCocktail volt, ahol lelkes művészetkedvelők próbálhatták ki magukat a festészetben. A közös alkotás során a résztvevők Gyarmathy Tihamér Röpülj hajóm című munkájával és az Európai iskolával ismerkedhettek meg közelebbről. A foglalkozásokon egy pohár bor kortyolgatása közben szakértői tanácsokkal is lehetett gazdagodni. „Régóta szerettem volna egy rajzolós, festős tanfolyamon részt venni, így örömmel olvastam a lehetőséget. Nagyon jó ötletnek tatom, hogy egy festményt megpróbáljunk »leutánozni« profik segítségével. Kellemes környezetben, két szimpatikus lány segített a foglalkozás során. Mosolyuk, kedvességük és folyamatos biztatásuk átsegített bennünket a kezdeti félénkségen. Ahogy az időben haladtunk előre, úgy váltunk egyre magabiztosabbá és valósítottuk meg a saját elképzeléseinket. A két óra gyorsan elszállt és teljesen kezdőként is sikerült befejezni a festményt. A foglalkozás elérte célját, jó hangulatban sikerült létrehozni, alkotni. Egy irodista számára különleges élmény nem csak táblázatok sokaságát, hanem egy kézzelfogható képet készíteni” – mesélte vidáman Simsolics Éva, az egyik résztvevő.

Adott egy zenész és egy költő, két jó barát: ők Szűcs Krisztián és Szálinger Balázs, akik sokévnyi tervezgetés után megalapították a Szűcsinger nevű formációt. A srácok érdeklődési körében számos közös pont van, főként, ha Petőfiről, a Beatles-ről, vagy a kabaréról van szó. A székesfehérvári esten, a nap záróakkordjaként négy, eddig még soha fel nem olvasott költemény is előkerült, valamint többek között a Heaven Street Seven Hol van az a krézi srác című dalát és a Für Elise-t is meghallgattuk Szűcsinger-módra.