Arany János Emlékmúzeum
Arany János halálát követően emlékszobát rendeztek be Nagyszalontán a város híres szülöttének tiszteletére. A kiállított emléktárgyakat (bútor, ruházat, könyvek, levelezések) a költő fia 1885-ben adományozta a városnak. A nagy érdeklődésre való tekintettel a szűkös emlékszoba helyett hamarosan tágasabb kiállítóteret kerestek a hagyatéknak. Ma a város egyik legrégebbi épülete, a Csonkatorony – egy, a 17. században épült vár maradványa – ad helyet a tárgyi és az irodalmi emlékeknek. A torony tetőszerkezete a török támadások idején leégett, innen kapta a nevét. Egészen 1899-ig állt csonkán, amikor is megnyitották az Arany János Emlékmúzeum, a kegyeletes fiú, Arany László segítségével. A szalontai a legrégebbi romániai magyar irodalmi múzeum, s egyben az Arany Jánosra vonatkozó anyagok legjelentősebb gyűjteménye. Az irodalomtörténeti és az ereklye anyag a torony öt szintjén található. A Petőfi Irodalmi Múzeum jóvoltából 2018 óta felújított állapotban várja az érdeklődőket, akik a földszinten a város történetét ismerhetik meg, az első emelet az Arany-életutat mutatja be, a második Arany ábrázolásokkal kápráztatja el a látogatókat, a harmadik emeleten a költő bútorai láthatók, melyeket a budapesti Magyar Tudományos Akadémia is használt. A kiállítás legszemélyesebb része a költő dolgozószobájának eredeti berendezése. A negyedik emeleten múzeumpedagógiai játékok várják nem csak a fiatalokat. A Csonkatoronyban az állandó kiállítás kapott helyet, míg az Arany Palota galériájában időszakos képzőművészeti tárlatokat rendeznek helyi, hazai és határon túli művészek közreműködésével. Interaktív tárlatvezetés egyéni és csoportos látogatóknak egyaránt igényelhető magyar, angol és román nyelven.
415500 Nagyszalonta / Salonta, , Piaţa Libertăţii nr. 4.
Nyitva tartás:K-V 10.00-16.00 (október 1 és március 31 között) K-V 10.00-18.00 (az év többi napján)
+40 259 371 157, +40 770 580 639, F4+40 721 018 686,
aranymuzeumnagyszalonta@gmail.com
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Irodalom, színháztörténet

Határon túli
Cezanne-tól Malevicsig
Árkádiától az absztrakcióig
Kilenc évvel a nagy sikerű Cézanne és a múlt. Hagyomány és alkotóerő című kiállítást követően újabb Cezanne-hoz kapcsolódó kiállításnak ad otthont a Szépművészeti Múzeum: a most nyíló tárlat ezúttal a francia mester életműve és az európai avantgárd művészet 1906 és 1930 közötti kapcsolatait vizsgálja.
Szépművészeti Múzeum
Budapest
Wittelsbachok: Sisi családja
Közel 100 eredeti műtárgy, köztük festmények, ötvöstárgyak, porcelánok, fotók, viseletdarabok láthatók a „Wittelsbachok – Sisi családja” című kiállításon a Magyar Nemzeti Múzeumban. Az időszakos tárlaton Erzsébet királyné kalapja, főkötője, alsószoknyája, személyes rendi ékszere mellett korabeli fényképek is megtekinthetők.
Magyar Nemzeti Múzeum
Budapest
Műcsarnok Filmkör
Percy Adlon: Bagdad Café (Out of Rosenheim, 1987)
Percy Adlon filmje sok humorral és mély emberismerettel beszél az előítéletekről, hősei hétköznapiak, mégis különlegesek. Magyarországon ritkán látható film, amely egy német rendező szemüvegén keresztül mutatja meg az Egyesült Államokat.
Műcsarnok
Budapest