Csíki Székely Múzeum
Hargita megye legnagyobb múzeuma, a Csíki Székely Múzeum helyi önkormányzati fenntartású közgyűjtemény. Elsődleges feladatának a Csíki-medence kulturális örök- ségének feltárását, őrzését, feldolgozását és bemutatását tekinti. Az 1950-es években Csíkszeredai Múzeum néven önállósult intézmény a Domokos Pál Péter tanár, Nagy Imre zsögödi festőművész és Vámszer Géza tanár kezdeményezéséből alakult, az 1930-as években létrejött gyűjteményt használta fel törzsanyagul. Az 1970-es évek elején a múzeumi gyűjtemény a Mikó- várba költözött. A 18. századi, reneszánsz ízlésű sarokbástyás várkastély építője Hidvégi Mikó Ferenc, Csíkszék főkapitánya, Bethlen Gábor erdélyi fejedelem diplomatája volt. A Csíki Székely Múzeum jelenlegi gyűjteménye régészeti, néprajzi, természettudományi, képző- és díszítőművészeti tárgyegyütteseket ölel fel. A régikönyv-kollekció alapjául a csíksomlyói ferences rendház és a Csíkszeredai Katolikus Gimnázium könyvtárának régi állománya szolgál. A székely faházakat és kapukat bemutató szabadtéri gyűjtemény is a múzeum anyagának részét képezi. Az intézmény állandó kiállításokon mutatja be a Mikó-vár történetét, a csíksomlyói ferences nyomdát, egyháztörténeti ritkaságokat (Megmentett szakrális kincseink), valamint a paraszti világ mindennapjait (Csíki idők járása – Népi életképek a mindennapokból). Tudományos funkciója mellett a Csíki Székely Múzeum a régió fontos idegenforgalmi cél- pontja is egyben: a négy állandó tárlat mellett a rendkívül népszerű időszaki kiállításokat évente több tízezer látogató tekinti meg. A múzeum fiókintézményeként működik Csíkzsögödön (ma Csíkszereda része) a budapesti képzőművészeti akadémián tanult, majd szülőfalujába hazatért, székely témákat feldolgozó festőművész, Nagy Imre nyolcvanadik születésnapja alkalmából a művész szülőházának kertjében épült galéria. Életművének nagy része, összesen 6544 tétel található itt: vázlatok, krokik, portrék, kompozíciók, metszetek, rézkarcok és tájképek. A Nagy Imre Galéria szomszédságában látogatható a művész emlékháza is, amely személyes tárgyait, emlékeit tárja az érdeklődők elé.
530132 Csíkszereda / Miercurea Ciuc, , Piaţa Cetăţii nr. 2.
Nyitva tartás:
+40 266 372 024, +40 753 073 531
www.csikimuzeum.ro
info@csikimuzeum.ro
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Néprajz, helytörténet

Határon túli
Wittelsbachok: Sisi családja
Közel 100 eredeti műtárgy, köztük festmények, ötvöstárgyak, porcelánok, fotók, viseletdarabok láthatók a „Wittelsbachok – Sisi családja” című kiállításon a Magyar Nemzeti Múzeumban. Az időszakos tárlaton Erzsébet királyné kalapja, főkötője, alsószoknyája, személyes rendi ékszere mellett korabeli fényképek is megtekinthetők.
Magyar Nemzeti Múzeum
Budapest
Nemes nyomokon
Színház a kolozsvári Farkas utcában
A kolozsvári Farkas utcában 200 éve épült a Nemzeti Játékszín. Az 1821. március 12-én megnyílt kőszínház kivételes intézmény volt, hiszen korábban a hivatásos magyar vándortársulatok alkalmi játszóhelyeken, lehetetlen körülmények között léptek fel.
Bajor Gizi Színészmúzeum
Budapest
Farsangi maszk készítés
Dekorfilcból szabunk különféle színes, egyedi álarcokat.
Népi Iparművészeti Gyűjtemény
Kecskemét
Záró kurátori tárlatvezetés Orosz Istvánnal
Záró kurátori tárlatvezetés Orosz Istvánnal, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas grafikusművész, animációsfilm-rendező, íróval, Gyulai Líviusz egykori barátjával, munkatársával.
Műcsarnok
Budapest
Műcsarnok Filmkör
Roberto Rossellini: Németország, nulladik év (Germania anno zero, 1948)
Roberto Rossellini 1947-ben, a romvárossá vált Berlinben forgatott, 1948-ban bemutatott, mára a filmtörténet klasszikus alkotásaként ismert filmjének címében − Germania anno zero, magyarul: Németország, nulladik év − a „nulladik év” a történeti idő, a német társadalom egész addigi élete „lenullázódásának” metaforája, apokaliptikus képzeteket ébreszt a nézőben, teljes összhangban a hívő katolikus rendező alkotói szándékával.
Műcsarnok
Budapest