Füleki Vármúzeum (Hradné múzeum vo Fiľakove)
A füleki múzeum alapítására irányuló első kezdeményezés 1941-re tehető, kivitelezését azonban a háború megakadályozta. Nógrád megye szlovákiai részének első múzeuma így csak 1951-ben alakult meg a településen. Az intézmény 2007-ben lett újraalapítva Füleki Vármúzeum néven, majd állandó tárlata 2008-ban nyílt meg az ötemeletes Bebek-torony három szintjén „A füleki vár évszázadai“ címmel, mely 2017-ben lett átrendezve és kibővítve. A kiállítás a vár és a város történetét mutatja be az első írásos emléktől az erődítmény 1682-ben történt lerombolásáig. A vár makettje mellett megtalálhatók itt az építmény régészeti feltárása során előkerült középkori és kora újkori leletek, magyar királyokat és szenteket ábrázoló kályhacsempék, valamint a vár eredeti kulcsai és a török hódoltság idejéből származó tárgyak. A tárlat első részén a környékbeli ásatások során feltárt leletek kaptak helyet. A bemutatott tárgyak mellett különböző korabeli rekonstrukciók teszik érdekesebbé a gyűjteményt, mint pl. a persi avar–szláv temető egyik férfi sírja, egy bronzkori ünnepi női viselet,valamint II.Koháry István korhű öltözéke. Megújult a 2011-ben a torony alsó szintjén megnyitott – Észak-Nógrád paleontológiai leleteit bemutató – kiállítás is, mely immár ""A megkövült élet emlékei Fülek környékén“ címmel látogatható, szintén a földszinten található egy kuriózum, a médiát bejárt ajnácskői zafír. 2018-ban az intézmény két, a várhegy sziklájába vájt, földalatti folyosót nyitott meg a Várfelső utcán, a nagyobban a II.világháború helyi vonatkozású emlékeit bemutató kiállítás található. A Városi Honismereti Múzeum a vármúzeum egyik kiállítótere, új állandó kiállítása 2014-ben, az épület széles körű átalakítása után nyílt meg. ""A füleki pálmától a világhírű kakasig"" című tárlat a vár 1682-es lerombolásától az 1960-as évekig követi végig a város történetét.
986 01 Fiľakovo/Fülek, Hlavná 14, 986 01 Fiľakovo, Slovensko Fő utca 14, 986 01 Fülek, Szlovákia
Nyitva tartás:
+421 47 43 82 017
www.fulekivar.sk
info@hradfilakovo.sk, muzeum@hradfilakovo.sk
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Történelem, régészet

Néprajz, helytörténet

Határon túli
Az alfától az omegáig
Petőcz András kiállítása
Petőcz András művészetének origója az írás, amely a kreativitást, a gondolatok közvetítésének írott formáját tekinti központi kérdésnek. Az alkotási folyamat eltér a képzőművészet klasszikus formájától, ahogy a gondolatok visszafejtése, a műelemzés is. A Műcsarnok mostani kiállítása azt a különleges utat mutatja be, amely egyetlen életművön belül a kortárs irodalom és a képzőművészet tökéletes ötvözetét hozta létre.
Műcsarnok
Budapest
Arcok-imák-szívek
A nagy háború emlékei Szarvason
Arcok-imák-szívek a nagy háború emlékei Szarvason címmel új időszaki kiállítás nyílik a Tessedik Sámuel Múzeumban. Témája az 1914 és 1918 között zajló I. világháború, mely rámutat a frontra kerülők és a hátországban maradtak mindennapi életében bekövetkezett változásokra Szarvas község vonatkozásában szarvasi arcokon, egyéni történeteken, tárgyi emlékeken keresztül.
Tessedik Sámuel Múzeum
Szarvas
Alkoss Te is
Osztály- illetve csoportfoglalkozások
A Műcsarnokban művészetpedagógiai foglakozásokon ismerkedünk térrel, idővel, múlttal, jelennel és jövővel, de leginkább az 'itt és most'-tal, amelyen kívül nem is létezik idő.
Műcsarnok
Budapest
Két királynő
Történelmi Filmklub
Mary Stuart viharos élete megváltozik, amikor 16 évesen Franciaország királynőjévé válik, 18 évesen pedig megözvegyül. Az új házasságra nehezedő nyomással visszatér szülőföldjére, Skóciába, a jogos trónjának visszaszerzése érdekében. Skócia és Anglia azonban I. Erzsébet fennhatósága alá tartozik.
Wosinsky Mór Megyei Múzeum
Szekszárd
Szubjektív tárlatvezetés az Ars et virtus kiállításban
Különleges tárlatvezetéseinket olyan szakértők vezetik, akik több ponton kapcsolódnak nemcsak a magyar, hanem a horvát történelemhez is. Szubjektív vezetéseink során vendégeink a kurátori nézőpontból kilépve, saját szemszögükből, személyes történetekkel gazdagítva, mutatják be a kiállítást.
Magyar Nemzeti Múzeum
Budapest