Gion Nándor Emlékhaz
A 2010-ben létrejött emlékháznak az író apja által épített családi ház ad otthont, Gion Nándor (1941–2002) szülőházának pontos helyét ugyanis nehéz meghatározni, ma már vélhetően nem is áll. Az intézmény gyűjteményének kisebb hányada a hagyatékból származik, melybe a Gion család könyvtára, használati eszközök, fényképek, levelek, dokumentumok tartoznak. Az anyag nagyobb részét kitevő további tárgyak – az író műveit tartalmazó kötetek, folyóiratok, fordítások, kiadatlan kéziratok, rajzok, valamint szépirodalmi alkotásainak filmadaptációi és a munkásságával kapcsolatos dokumentumfilmek – gyűjtő- és kutatómunka révén kerültek az emlékházba. Az épület két utcai szobája és az előszoba kiállítótérként szolgál. Az egykori ebédlőből adminisztrációs és fogadóteret, illetve kutatószobát alakítottak ki, de itt helyezték el a családi könyvtárat is. Gion Nándor szobájában látható az író ágya és bútorai, valamint a családi festmények, itt kapott továbbá helyet íróasztala is a lámpával és az írógéppel. A valamikori tisztaszobában a Gion életét és pályáját bemutató tárlat tekinthető meg. A kutatók rendelkezésére áll az intézmény archívuma: az író művei, a szekunder bibliográfia anyaga, valamint a film- és hanganyagok gyűjteménye. A látogatókat a rendhagyó irodalomórák mellett könyvbemutatók, festőtáborok várják. A tárlatvezetésen és a múzeumpedagógiai tevékenységeken túl helytörténeti sétára is lehetőség nyílik, amelynek során a szenttamási Gion-helyszínek ismerhetők meg: a Szív néven ismert zsilip környéke, a malom, a kálvária a virágos katona stációképével, a katolikus templom és a Szentháromság- szobor. A séta keretében az itteni szerb lakosság kultúrtörténeti értékeit is bemutatják az érdeklődőknek.
21480 Szenttamás / Србобран,, Поповача венац 30. (Srbobran, Popovača venac 30.)
Nyitva tartás:Előzetes egyeztetés által
00 381 63 253 606
www.gionnandoremlekhaz.org
gionnandoremlekhaz@gmail.com
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Irodalom, színháztörténet

Határon túli
Wittelsbachok: Sisi családja
Közel 100 eredeti műtárgy, köztük festmények, ötvöstárgyak, porcelánok, fotók, viseletdarabok láthatók a „Wittelsbachok – Sisi családja” című kiállításon a Magyar Nemzeti Múzeumban. Az időszakos tárlaton Erzsébet királyné kalapja, főkötője, alsószoknyája, személyes rendi ékszere mellett korabeli fényképek is megtekinthetők.
Magyar Nemzeti Múzeum
Budapest
Cezanne-tól Malevicsig
Árkádiától az absztrakcióig
Kilenc évvel a nagy sikerű Cézanne és a múlt. Hagyomány és alkotóerő című kiállítást követően újabb Cezanne-hoz kapcsolódó kiállításnak ad otthont a Szépművészeti Múzeum: a most nyíló tárlat ezúttal a francia mester életműve és az európai avantgárd művészet 1906 és 1930 közötti kapcsolatait vizsgálja.
Szépművészeti Múzeum
Budapest
A látható láthatatlan
Válogatás Hollán Sándor Szépművészeti Múzeumnak adományozott műveiből
Hollán Sándor kapcsolata a Szépművészeti Múzeummal immár több évtizedes. A festő 2001 óta több alkalommal is ajándékozott múzeumunknak műveiből. 2017-ben egy nagylelkű, több mint 100 kompozícióját magában foglaló adományt ajánlott fel a művész, a mostani kabinetkiállításon a gyűjteményünkbe legutóbb került alkotásokból mutatunk be egy kisebb válogatást.
Magyar Nemzeti Galéria
Budapest
Exkluzív tárlatvezetés Mácsai János zenetörténésszel Barabás Márton kiállításán
Mácsai János zenetörténész, hangszer-restaurátor 1987-ben szerzett diplomát a budapesti Zeneakadémia Zenetudományi szakán. A hangszerrestaurálást hollandiai ösztöndíjas tanulmányai során sajátította el. Elvégezte a Zeneakadémia doktori iskoláját, majd a Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Intézetében dolgozott.
Műcsarnok
Budapest
Szubjektív tárlatvezetés az Ars et virtus kiállításban
Különleges tárlatvezetéseinket olyan szakértők vezetik, akik több ponton kapcsolódnak nemcsak a magyar, hanem a horvát történelemhez is. Szubjektív vezetéseink során vendégeink a kurátori nézőpontból kilépve, saját szemszögükből, személyes történetekkel gazdagítva, mutatják be a kiállítást.
Magyar Nemzeti Múzeum
Budapest