Haáz Rezső Múzeum
A székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum az Erdély délkeleti részén elterülő Székelyföld központi részének, az egykori Udvarhelyszék néprajzi, helytörténeti, képzőművészeti és természetrajzi múzeuma. A jelenlegi közigazgatási beosztás szerint gyűjtőterülete Hargita megye nyugati részeit, vagyis a két Homoród, a Nagy- és Kisküküllő felső folyása menti területeket foglalja magába. E terület lakosságát a székelység képezi. Nemzetiségi szempontból mozaikszerű összetételű Erdélyben is megmaradt tiszta magyar területnek. A város tudományos-művelődési intézményeinek legrégebbike a Haáz Rezső Múzeum, ugyanakkor egyik legrégebbi Erdélyben is. A Gróf Bethlen János udvarhelyszéki főkapitány által alapított református kollégium könyvtárának első, 1797-ből fennmaradt leltárkönyve (Protocollum) a bizonyíték arra, hogy a könyvtár mellett már lerakták a régiség-, az érem- és az ásványtár alapjait. Ugyanakkor már létezett a fizikai-természetrajzi szertár, a csodás természeti ritkaságok, a klenódiumok, a támogatók címereinek, és a zászlók gyűjteménye. Az 1848–1849-es forradalom és szabadságharcot követő katonai megszállás, a világháborúk viszontagságai jelentős károkat okoztak a gyűjteményekben, de lassú gyarapodásuk töretlen maradt. Míg egyéb kezdeményezések terméketlenek maradtak, a Haáz Rezső (1883–1958) rajztanár által létrehozott népművészeti gyűjtemény közel négyezer tárgya megvetette az önálló múzeum alapjait. A gyűjtemény 1913-tól nyilvános és 1950-ben lett állami (rajoni) múzeum. Állandó székházat csak 1968-ban kapott, amely 1978-ban az Állandó Képtár épületével bővült. Ekkorra már létrejött a Tompa László és a Tomcsa Sándor emlékszoba. Újabb jelentős gyarapodásra a század utolsó évtizedéig kellett várni. 1990-ben újra egyesült a város muzeális jellegű, 76.000 kötetes Tudományos Könyvtárával - amelyből egykor a múzeum maga is kinőtt. Az intézmény, megszabadulva az ideológiai-politikai kötöttségektől, új fejlődési lehetőséget kapott 1994-ben, amikor visszakerülve a város fenntartásába, jogi személyiség, önálló intézmény lett. A Szejke-fürdőn megkapta az Orbán Balázs sírja előtti egyhektáros területet, melyen az 1972-től kezdődően felállított székelykapu-sor alkotja egy szabadtéri múzeum csíráit. A Haáz Rezső Múzeum életében igen fontos mérföldkőnek számít, hogy egy reprezentatív és korszerű infrastruktúrával rendelkező ingatlanba költözhetett. 2016 májusától az intézmény a Bethlenfalvi út 2–6. szám alatt található Haberstumpf-villában lelt otthonra."
535600 Székelyudvarhely / Odorheiu Secuiesc, , Bethlenfalvi út 2-6. sz./str. Beclean nr. 2-6.
Nyitva tartás:Téli nyitvatartás (Október 1 – Március 31.) K-P: 9.00-17.00; SZ-V: 10.00-14.00. Nyári nyitvatartás (Április 1 – Szeptember 31.) K-P: 9.00-18.00; SZ-V 10.00-18.00
+40266218375
www.hrmuzeum.ro
info@hrmuzeum.ro
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Képzőművészet

Történelem, régészet

Néprajz, helytörténet

Határon túli
Székelyek
Örökség-mintázatok
Kik is igazából a székelyek? Mit tudunk Székelyföldről? Milyen elképzeléseink, hiedelmeink vannak a székelyekről? Mi ebből a valóság? Hogyan látják a Székelyföldön élők magukat? A Néprajzi Múzeum Székelyek – Örökség-mintázatok című időszaki kiállítása, mely a Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál részeként valósult meg.
Néprajzi Múzeum
Budapest
Legzseniálisabb s legmagyarabb tudósunk: Herman Ottó
A Néprajzi Múzeum és az Országgyűlési Múzeum Herman Ottó tiszteletére rendezett közös kiállítása, mely 2024. december 13-án nyílt meg a Néprajzi Múzeumban, a polihisztor emléke előtt tiszteleg születésének százkilencvenedik és halálának száztizedik évfordulója alkalmából.
Néprajzi Múzeum
Budapest
Vígan zengjetek, citerák!
A citera az egyik legelterjedtebb, legkedveltebb népi hangszer volt egykor a hagyományos magyar közösségek zenei életében. Egyszerű felépítése miatt ügyes kezű falusi emberek is el tudták készíteni, gyakran kísérte a házi mulatságokat, közösségi munkaalkalmakat.
Néprajzi Múzeum
Budapest
Múzeumpedagógiai foglalkozások egész évben
A 2024/2025-ös tanévben is várják szeretettel az iskolás és óvodás csoportokat múzeumpedagógiai foglalkozásainkra. Olyan művészeti kérdésekkel és problémákkal foglalkoznak játékos alkotótevékenységeken keresztül, amelyek kicsik és nagyok számára is izgalmasak!
Kassák Múzeum
Budapest
Téli családi matinék a Vasúttörténeti Parkban
A parkban számos érdekesség, kikapcsolódási lehetőség várja a látogatókat. Az idei év újdonsága, hogy a Vasúttörténeti Park népszerű kerti vasútja "betelepült" az egyik csarnokba, ahol körpályát állítottak fel. Azaz ezentúl az időjárás nem akadályozza azokat, akik a kerti vasútra felülve szeretnének tenni néhány kört.
Magyar Vasúttörténeti Park
Budapest