Mozaik Múzeumtúra Roadshow - Makó
2020. Március 12. , Csütörtök,  9:00

FRISSÍTÉS:

Elmarad a makói Mozaik Múzeumtúra Roadshow

Mi a Mozaik Múzeumtúránál, a makói József Attila Múzeumnál, valamint a Makói Levéltárnál fontosnak tartjuk minden érintett, vendég, fellépő és családosok egészségügyi védelmét a kultúra közvetítése mellett. Mindannyiunk egészsége érdekében a holnapi makói Mozaik Múzeumtúra Roadshow összes programja elmarad.

Megértésüket köszönjük!

A 2020-as Mozaik Múzeumtúra Roadshow első állomása Makó lesz, ahol forradalmi hangulatban, sok-sok izgalmas programmal várják az érdeklődőket!

Részletes program

Múzeum az iskolában
6900 Makó, Szent István tér 14-16.

Izgalmas találkozások az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hőseivel diákoknak - A József Attila Városi Könyvtár szervezésében a Szent István Egyházi Általános Iskolában
9.00-12.00
Forradalmi kóstolgató ’48-hoz kapcsolódó könyvtárpedagógiai foglalkozások a makói iskolákban (1. és 2. osztályosoknak – A kisdobos; 3. és 4. osztályosoknak – Márciusi események)
Hogy is történt? - Pilvax-kör - Versek a padlásról - Forradalmi ételek/ forradalmárok ételei – kirakó, betűrejtvény, párosító, kakukktojás játék, rejtvények és színezők alsósoknak
Hősökre ismerhetsz! – Ki vagyok én?, puzzle, szókereső, totó és szófelhő játékok felsősöknek
Vezeti: Molnár Ildikó és Börcsök Beáta, gyerekkönyvtárosok

Makói Levéltár
6900 Makó, Petőfi park 14.

'48-as sorsok: Damjanich János és Csernovics Emília
9.00-12.00
A tábornok és fiatal feleségének levelezéséről, rövid házasságának történetéről is hallhatnak a résztvevők, de szó esik a Makóhoz kapcsolódó évekről, amikor is Csernovics Emília a szabadságharc bukása után Földeákra, majd Makóra költözött.
Előadó: Urbancsok Zsolt, főlevéltáros

Szabadtéri foglalkozások Makón

’48-asok nyomában „Rablás a nemzet özvegyénél” - nyomozással egybekötött történelmi séta diákoknak
9.00-10.30 és 10.30-12.00
Gyülekező a József Attila Múzeum aulájában
Izgalmas nyomozással egybekötött 48-as emlékhelyeket bemutató városi túrára várjuk a középiskolás diákokat.
A történet szerint Damjanich tábornok felesége, Csernovits Emília makói házában rablás történt, a 4 lehetséges gyanúsított közül kell a diákoknak rájönni a valódi tettesre, oly módon, hogy be kell járniuk az előzetesen megkapott térképen jelölt ’48-hoz köthető makói helyszíneket. Minden helyszínen kapnak egy kérdést, a három válasz lehetőségből a helyeset ki kell kiválasztaniuk, és máris közelebb kerülnek a rejtély megoldáshoz!
A játék ötletgazdája, koordinátora: Csengeriné Szabó Éva, múzeumpedagógus
Kérjük, hogy a diákok hozzanak magukkal okostelefont!
A játék 4-5 fős csapatokban fog zajlani, a legjobban teljesítő csapatok jutalomban részesülnek!
A játék időtartama: kb. 90 perc

Kerékpáron a ’48-as hősök nyomán
10.00-12.00 és 15.00-17.00
Közös indulás a József Attila Múzeumtól
A makói evangélikus és katolikus temetőben lévő 48-as hősök sírját kereshetik fel a résztvevők.
Vezeti: Forgó Géza, történész - József Attila Múzeum

József Attila Múzeum
6900 Makó, Megyeház utca 4.

’48-as Kávéház
14.00-18.00 folyamatosan
12 pont nyomtatása stencilgéppel
„Föl-föl vitézek…” - történeti játszóház gyerekeknek, családoknak
Kézműves foglalkozások: kokárda, huszár, csákó, párta készítése
’48-as korabeli ruhák tervezése
Az ünnepi kézműves foglalkozás keretében az érdeklődők bepillantást nyerhetnek az 1848-as forradalom korának ruhadivatjába, sőt a kreatív fantáziával és kézügyességgel felvértezett vállalkozó kedvűek– korhatár nélkül – maguk is tervezhetnek különböző öltözeteket. Az óvatosabbaknak sablon nyújt segítséget, a bátrabbak pedig az első vonalaktól kezdve maguk varázsolhatják elő a korszak korzóinak és szalonjainak hangulatát.

1849. március 15. az első évforduló ünnepségei
17.00-18.00
Az előadás folyamán betekintést nyerhetünk, hogyan ünnepelték a forradalom első évfordulóját Budán és szerte Magyarországon.
Előadó: Dr. Süli Attila, őrnagy és történész- Hadtörténeti Intézet és Múzeum

Szeretettel várunk kicsiket és nagyokat!

Hely Makó