Kallós Zoltán Néprajzi Gyűjtemény
A Kallós Zoltán Néprajzi Gyűjtemény tulajdonosa és működtetője a Kallós Zoltán Alapítvány, amelynek célkitűzése a magyar népi kultúra értékeinek őrzése és terjesztése. A szervezet fontos feladatának tartja olyan oktatási és kulturális tevékenységek végzését, rendezvények, képzések szervezését, amelyek felpezsdítik a térség kulturális életét, és segítik a szórványban élő magyar közösségek megmaradását. Kallós Zoltán néprajzkutató az alapítvány gondozására bízta az elmúlt hetven évben gyűjtött tárgyi néprajzi és összegyűjtött folklór anyagát. A gyűjteménynek helyet adó ,,kúriát” a gyűjtő szülei 1933-ban vásárolták meg a válaszúti Bánffy családtól. A műtárgyak állagának megőrzése és tudományos feldolgozása céljából létesült gyűjtemény 2010 májusában nyílt meg a nagyközönség előtt. Közel tízezer felbecsülhetetlen értékű néprajzi tárgy tartozik a kollekcióhoz, amely textil-, viselet- és kerámiatörténeti részekből áll, de láthatunk itt bútorokat és faeszközöket is. Az ide látogatók Erdély legnagyobb népművészeti magángyűjteményét tekinthetik meg a Kolozs megyei Válaszúton. A mezőségi, kalotaszegi, erdélyi szász, román, illetve moldvai csángó hagyományos népi kultúra legszebb darabjai 12 teremben láthatók. 1999-ben a múzeum és a népművészeti központ mellett létrehozták a Mezőségi Szórványkollégiumot, amely a mezőségi magyar gyerekek számára biztosítja az anyanyelvű oktatáshoz való hozzáférést. A kollégium tantermei, kézműves foglalkozásokhoz szükséges terei, szálláshelyei, könyvtára, valamint konyhája és ebédlője megfelelő körülményeket biztosítanak rendezvényeikhez, oktatási és múzeumpedagógiai programjaikhoz. 1991-től nyaranta népzenei, néptánc- és kézműves táborokat szerveznek minden korosztály számára. Előzetes egyeztetést követően szervezett iskolai csoportoknak múzeumpedagógiai foglalkozásokat tartanak. Fogadják továbbá azokat a szakmai csoportokat, amelyek célja a gyűjteményben lévő szőttesek, varrottasok és viseleti darabok kutatása. 2017.-ben nagyszabású felújjításon esett át az épület, ahol még látogatóbarátabbá tették a gyűjteményt és létrehoztak egy teret időszaki kiállítások bemutatására is, mely például az Élő Népművészet Erdélyi Régiójának ad helyet.
407107 Válaszút / Răscruci, , str. Principală nr. 7.
Nyitva tartás:K-V 9:00-16:00
0040746309057
kallosalapitvany.ro/
muzeum@kallos.org.ro
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Iparművészet, népművészet

Történelem, régészet

Néprajz, helytörténet

Határon túli
Arcok-imák-szívek
A nagy háború emlékei Szarvason
Arcok-imák-szívek a nagy háború emlékei Szarvason címmel új időszaki kiállítás nyílik a Tessedik Sámuel Múzeumban. Témája az 1914 és 1918 között zajló I. világháború, mely rámutat a frontra kerülők és a hátországban maradtak mindennapi életében bekövetkezett változásokra Szarvas község vonatkozásában szarvasi arcokon, egyéni történeteken, tárgyi emlékeken keresztül.
Tessedik Sámuel Múzeum
Szarvas
Cezanne-tól Malevicsig
Árkádiától az absztrakcióig
Kilenc évvel a nagy sikerű Cézanne és a múlt. Hagyomány és alkotóerő című kiállítást követően újabb Cezanne-hoz kapcsolódó kiállításnak ad otthont a Szépművészeti Múzeum: a most nyíló tárlat ezúttal a francia mester életműve és az európai avantgárd művészet 1906 és 1930 közötti kapcsolatait vizsgálja.
Szépművészeti Múzeum
Budapest
Egymás otthonai
Mindennemű hagyatékunk, beszélgetéssorozat
A 2022-es év programkínálatát az Egymás otthonai elnevezésű beszélgetéssorozat első előadása nyitja.
Ady Endre Emlékmúzeum
Budapest
Kodály vonósnégyes 1
A Kodály vonósnégyes koncertjén vehetnek részt az érdeklődők.
Bartók Béla Emlékház
Budapest
Műcsarnok Filmkör
Roberto Rossellini: Németország, nulladik év (Germania anno zero, 1948)
Roberto Rossellini 1947-ben, a romvárossá vált Berlinben forgatott, 1948-ban bemutatott, mára a filmtörténet klasszikus alkotásaként ismert filmjének címében − Germania anno zero, magyarul: Németország, nulladik év − a „nulladik év” a történeti idő, a német társadalom egész addigi élete „lenullázódásának” metaforája, apokaliptikus képzeteket ébreszt a nézőben, teljes összhangban a hívő katolikus rendező alkotói szándékával.
Műcsarnok
Budapest