Molnár István Múzeum
A múzeum alapításának előzményei az 1900-as évek elejére nyúlnak vissza, amikor az unitárius főgimnázium tanárai értékmentés céljából régészeti-történelmi, művészettörténeti és természetrajzi szertári gyűjteményt létesítettek Székelykeresztúron. Ezekből a szertári gyűjteményekből 1946-ban megalakult az iskolamúzeum, amely 1950-ben a főtéren, egy erre a célra átalakított üzlethelyiségben került végleges helyére az akkor már városi rangra emelkedett intézmény. Az új múzeumépület 1953-ban a volt kaszinó épületével bővült, ami lehetővé tette, hogy a múzeum a város és környéke életében jelentős szerephez jusson, és tájjellegűvé váljon. A múzeumalapítás ügyének leglelkesebb támogatója az unitárius gimnázium tanára, dr. Molnár István volt , aki tevékenységét 1956-tól kizárólag az intézménynek szentelte. A Molnár István Múzeum népszerűségét történelmi és néprajzi kiállításai, valamint rendezvényei éppúgy növelték, mint egyre gazdagabbá váló szabadtéri részlege, ahová már az ötvenes években bekerült egy 1853-ben épített kecseti székely ház, több kötött kapu és számos gazdasági épület is. 1996– 97-ben újabb, a Nyikó menti falvakból hozott épületekkel, egy 1780-as datálású tarcsafalvi lakóházzal, egy csehétfalvi istállócsűrrel, egy szenterzsébeti szőlőpréssel, valamint egy rugonfalvi sütőházzal gazdagodott a skanzen. A környéken egyedülálló a népi ipari szerkezetek gyűjteménye, amely magtörőket, olajütőket, kézimalmokat, posztóványolókat, vízifűrészt tartalmaz. A hagyományos népi gazdálkodás e ritkaságszámba menő emlékei Udvarhelyszék falvaiból származnak. 1983-ban, a település első írásos említésének 650. évfordulóján új kiállítások várták a látogatókat, s ebből az alkalomból helyi képzőművészek támogatásával megalakult a város képtára. A legjelentősebb ezek között a ma Ipó László Állandó Képtár néven ismert, harminc olajfestményből álló festészeti galéria. A természetrajzi részleg dr. Papp Géza értékes rovar- és gomba- gyűjteményével, a fotótéka pedig Nagy Béla keresztúri fényképész több tízezer darabot számláló hagyatékával gazdagodott. 2009-ben elkészült az Évezredek a Nagy-Küküllő felső folyása mentén című régészeti-helytörténeti állandó kiállítás. 2016-ban, a múzeum alapításának 70. évfordulója tiszteletére készült a múzeum pincéjének teljes felújításával és kiállítótérré való alakításával az az agrártörténeti kiállítás, amely magában foglal egy rendkívüli kerámia látványraktárt.
535400 Székelykeresztúr / Cristuru Secuiesc, str. Libertăţii nr. 45.
Nyitva tartás:H-Cs 8.00-15.00, P 8.00-14.00 Hétvégén csoportoknak igény szerint
0040 266 242 580, 0040 742 199 043
mimuzeum@gmail.com
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Iparművészet, népművészet

Történelem, régészet

Néprajz, helytörténet

Határon túli
Wittelsbachok: Sisi családja
Közel 100 eredeti műtárgy, köztük festmények, ötvöstárgyak, porcelánok, fotók, viseletdarabok láthatók a „Wittelsbachok – Sisi családja” című kiállításon a Magyar Nemzeti Múzeumban. Az időszakos tárlaton Erzsébet királyné kalapja, főkötője, alsószoknyája, személyes rendi ékszere mellett korabeli fényképek is megtekinthetők.
Magyar Nemzeti Múzeum
Budapest
A látható láthatatlan
Válogatás Hollán Sándor Szépművészeti Múzeumnak adományozott műveiből
Hollán Sándor kapcsolata a Szépművészeti Múzeummal immár több évtizedes. A festő 2001 óta több alkalommal is ajándékozott múzeumunknak műveiből. 2017-ben egy nagylelkű, több mint 100 kompozícióját magában foglaló adományt ajánlott fel a művész, a mostani kabinetkiállításon a gyűjteményünkbe legutóbb került alkotásokból mutatunk be egy kisebb válogatást.
Magyar Nemzeti Galéria
Budapest
Arcok-imák-szívek
A nagy háború emlékei Szarvason
Arcok-imák-szívek a nagy háború emlékei Szarvason címmel új időszaki kiállítás nyílik a Tessedik Sámuel Múzeumban. Témája az 1914 és 1918 között zajló I. világháború, mely rámutat a frontra kerülők és a hátországban maradtak mindennapi életében bekövetkezett változásokra Szarvas község vonatkozásában szarvasi arcokon, egyéni történeteken, tárgyi emlékeken keresztül.
Tessedik Sámuel Múzeum
Szarvas
Műcsarnok Filmkör
Percy Adlon: Bagdad Café (Out of Rosenheim, 1987)
Percy Adlon filmje sok humorral és mély emberismerettel beszél az előítéletekről, hősei hétköznapiak, mégis különlegesek. Magyarországon ritkán látható film, amely egy német rendező szemüvegén keresztül mutatja meg az Egyesült Államokat.
Műcsarnok
Budapest
Egymás otthonai
Mindennemű hagyatékunk, beszélgetéssorozat
A 2022-es év programkínálatát az Egymás otthonai elnevezésű beszélgetéssorozat első előadása nyitja.
Ady Endre Emlékmúzeum
Budapest
Szubjektív tárlatvezetés az Ars et virtus kiállításban
Különleges tárlatvezetéseinket olyan szakértők vezetik, akik több ponton kapcsolódnak nemcsak a magyar, hanem a horvát történelemhez is. Szubjektív vezetéseink során vendégeink a kurátori nézőpontból kilépve, saját szemszögükből, személyes történetekkel gazdagítva, mutatják be a kiállítást.
Magyar Nemzeti Múzeum
Budapest