Molnárház és Falumalom Múzeum - Kapolcs
Az Eger patak már a középkorban három, a 20. század közepéig 11 vízimalmot hajtott meg Kapolcson. Az 1950-es években történt államosítás után a kapolcsi malmok megszűntek létezni. A Falumalom utolsó helybeli tulajdonosa id. Szaller Imréné volt. A teljes épületegyüttes 2005-ben került a Kapolcsi Kulturális és Természetvédelmi Egylet tulajdonába, ekkor kezdődött meg a részbeni, majd teljes felújítás. Ennek során kapott műemléki besorolást is az ingatlan.
Az egykori Molnárházban lévő állandó kiállítás a valahai kapolcsi malmok történetét jeleníti meg és itt kapott helyet az 1989-ben alapított Kapolcsi Művészeti Napok/Művészetek Völgye fesztivál archívuma is. Az ipartörténetileg is jelentős értéket képviselő és működő, 2020-ban felújított háromszintes, összesen 150 m2-es, bádogtetős Falumalom pedig az 1920-as éveket idézi meg. Ezekben az években már 10-12 q volt a malom napi teljesítménye. A meder tisztítása és a zsilip rekonstrukciója után alulcsapott, 4,2 m átmérőjű vízikerék működteti a patakmalmot megfelelő vízállás esetén. (Vízhiány esetére villanymotort is szereltek az épületbe.) Az épület alsó részén található a kerék hajtotta transzmissziós tengely. Ezen a szinten van a serleges felvonók alsó lezárása, fordítója is. A középső és felső szinteken két Ganz hengerszék, egy kő őrlőpár, síkszita, átmenő felvonók, tarár és gabonatisztító gépek találhatóak. Egy 110 V-os világítási dinamó biztosította a malom elektromos ellátását is. A félig nyitott egykori pajta- és melléképület a falu közösségi eseményeinek ad helyet és itt épült meg a Falukemence is. A gyerekek két kismérető őrlő kőpáron próbálhatják ki a molnár mesterséget. A műemlék épületegyüttes a Helyi Értéktár kiemelkedő értéke. Több alkalommal is itt rendezte meg országos találkozóját a malmászattal foglalkozó Magyar Molinológiai Társaság.
8294 Kapolcs, Kossuth u. 35.
Nyitva tartás:A múzeumok előzetes egyeztetés alapján megtekinthetőek, egyénileg és csoportosan is. Kérjük keresse Márvány Gabriella Turisztikai referens munkatársunkat a fenti elérhetőségek egyikén!
06305164585
http://kapolcsiegylet.hu/
info@malmokvolgye.hu
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Iparművészet, népművészet

Történelem, régészet

Néprajz, helytörténet
A látható láthatatlan
Válogatás Hollán Sándor Szépművészeti Múzeumnak adományozott műveiből
Hollán Sándor kapcsolata a Szépművészeti Múzeummal immár több évtizedes. A festő 2001 óta több alkalommal is ajándékozott múzeumunknak műveiből. 2017-ben egy nagylelkű, több mint 100 kompozícióját magában foglaló adományt ajánlott fel a művész, a mostani kabinetkiállításon a gyűjteményünkbe legutóbb került alkotásokból mutatunk be egy kisebb válogatást.
Magyar Nemzeti Galéria
Budapest
Arcok-imák-szívek
A nagy háború emlékei Szarvason
Arcok-imák-szívek a nagy háború emlékei Szarvason címmel új időszaki kiállítás nyílik a Tessedik Sámuel Múzeumban. Témája az 1914 és 1918 között zajló I. világháború, mely rámutat a frontra kerülők és a hátországban maradtak mindennapi életében bekövetkezett változásokra Szarvas község vonatkozásában szarvasi arcokon, egyéni történeteken, tárgyi emlékeken keresztül.
Tessedik Sámuel Múzeum
Szarvas
Wittelsbachok: Sisi családja
Közel 100 eredeti műtárgy, köztük festmények, ötvöstárgyak, porcelánok, fotók, viseletdarabok láthatók a „Wittelsbachok – Sisi családja” című kiállításon a Magyar Nemzeti Múzeumban. Az időszakos tárlaton Erzsébet királyné kalapja, főkötője, alsószoknyája, személyes rendi ékszere mellett korabeli fényképek is megtekinthetők.
Magyar Nemzeti Múzeum
Budapest
Személyesen, Frissen 2021 finisszázs
Sturcz János és Szurcsik József exkluzív tárlatvezetése
Exkluzív tárlatvezetés Sturcz János művészettörténésszel és Szurcsik József Munkácsy Mihály-díjas képzőművésszel a Személyesen, Frissen 2021 kiállításon, Bernát András, Dréher János, Elekes Károly, Gál András, iski Kocsis Tibor, Kazi Roland, Kucsora Márta, Mózes Katalin és Regős István tárlatain.
Műcsarnok
Budapest
Két királynő
Történelmi Filmklub
Mary Stuart viharos élete megváltozik, amikor 16 évesen Franciaország királynőjévé válik, 18 évesen pedig megözvegyül. Az új házasságra nehezedő nyomással visszatér szülőföldjére, Skóciába, a jogos trónjának visszaszerzése érdekében. Skócia és Anglia azonban I. Erzsébet fennhatósága alá tartozik.
Wosinsky Mór Megyei Múzeum
Szekszárd