Topolya Község Múzeuma - Muzej opštine Bačka Topola
Topolya Község Múzeuma 2015 őszén nyílt meg egy bárói kastélyban, Kray Pál táborszernagy egykori topolyai otthonában. Az intézmény önállósulását megelőző időszakban, 2002-től Topolyai Múzeum név alatt működött a szabadkai Városi Múzeum kihelyezett részlegeként. A barokk kastély a kilencvenes években felkerült a kiemelten védett műemlékek listájára. A műemléki falak között időszaki, állandó kiállítások, koncertek, műhelymunkák, tudományos előadások várják mind a magyar, mind a szerb közönséget. A múzeumban régészeti és helytörténeti állandó kiállítás található. A tárlatnézők betekintést nyerhetnek a környék ős-, szarmata-, avar- és középkori régészeti lelőhelyeinek anyagába, valamint megismerkedhetnek dr. Hadzsy János orvos hagyatékával. Az intézmény őrzi a művésztelepeket létrehozó Ács József képzőművész festményeit, rajzait, vázlatait, továbbá az épület felújítója, dr. Harkai Imre építész szakkönyvtárát, tervrajzait, jegyzeteit. A múzeum Topolya község kulturális örökségét kutatja, gyűjti, dolgozza fel, őrzi és népszerűsíti, külön figyelmet fordítva a térség színes nyelvi és kulturális identitására. Az intézmény küldetése olyan nyitott tudásforrásként és aktív tanulási térként szolgálni, amely biztosítja a jelen és a múlt párbeszédét, korszerű információs technológiák segítségével ébren tartja a valós és virtuális látogatók kulturális emlékezetét, és folyamatosan gazdagítja azt hiteles tartalmakkal. Célja a múzeumpedagógiai programok fejlesztése, elsősorban a fiatalabb generációk oktatása állandó és időszaki kiállításokhoz kapcsolódó műhelymunkák, valamint a digitális felületeken közzétett tartalmak révén. Topolya Község Múzeuma jó kapcsolatokat ápol a Kárpát-medencei és szerbiai múzeumokkal és egyéb művelődési-oktatási intézményekkel.
24300 Topolya / Bačka Topola, Tito marsall 60. / Maršala Tita 60
Nyitva tartás:Hétfő - Péntek, 09.00-15.00
+381 24 716 093
http://topmuz.rs/
topmuz@gmail.com
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Történelem, régészet

Irodalom, színháztörténet

Néprajz, helytörténet

Határon túli
Székelyek
Örökség-mintázatok
Kik is igazából a székelyek? Mit tudunk Székelyföldről? Milyen elképzeléseink, hiedelmeink vannak a székelyekről? Mi ebből a valóság? Hogyan látják a Székelyföldön élők magukat? A Néprajzi Múzeum Székelyek – Örökség-mintázatok című időszaki kiállítása, mely a Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál részeként valósult meg.
Néprajzi Múzeum
Budapest
Legzseniálisabb s legmagyarabb tudósunk: Herman Ottó
A Néprajzi Múzeum és az Országgyűlési Múzeum Herman Ottó tiszteletére rendezett közös kiállítása, mely 2024. december 13-án nyílt meg a Néprajzi Múzeumban, a polihisztor emléke előtt tiszteleg születésének százkilencvenedik és halálának száztizedik évfordulója alkalmából.
Néprajzi Múzeum
Budapest
Vígan zengjetek, citerák!
A citera az egyik legelterjedtebb, legkedveltebb népi hangszer volt egykor a hagyományos magyar közösségek zenei életében. Egyszerű felépítése miatt ügyes kezű falusi emberek is el tudták készíteni, gyakran kísérte a házi mulatságokat, közösségi munkaalkalmakat.
Néprajzi Múzeum
Budapest
Múzeumpedagógiai foglalkozások egész évben
A 2024/2025-ös tanévben is várják szeretettel az iskolás és óvodás csoportokat múzeumpedagógiai foglalkozásainkra. Olyan művészeti kérdésekkel és problémákkal foglalkoznak játékos alkotótevékenységeken keresztül, amelyek kicsik és nagyok számára is izgalmasak!
Kassák Múzeum
Budapest