Az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ Muzeális Gyűjteménye

Mezőberény

Mezőberényben már az 1970?80-as években megkezdődött a hagyományos paraszti kultúra emlékeinek gyűjtése, és Hentz Lajos helytörténész, néprajzkutató vezetésével létrehoztak egy városi gyűjteményt is, az Orlai Petrics Soma Múzeum azonban csak 1991-ben alakult meg. Az intézmény 2008 óta az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ egyik osztályaként működik. A gyűjtemény 2002-ben költözött az 1800-as évek elején emelt késő barokk, illetve copf stílusú Wenckheim?Fejérváry-kastélyba, melynek épületében az 1830-as évektől leánynevelő intézet működött ? itt tanult Szendrey Júlia, Petőfi Sándor felesége is ?, a 20. század második felében pedig általános iskolaként és gyermekkönyvtárként is használták. A Múltunk emlékei című néprajzi és helytörténeti tárlat a folyamatosan gyarapodó vásárhelyi, mezőtúri és helyi kerámiaanyag legszebb darabjait mutatja be. Különösen értékes az 1841-ben készült tiszafüredi Miskakancsó és az 1887-es mezőberényi boros kulacs. A település országos jelentőségű Petőfi-emlékhely, s a kiállításon egy páratlan relikvia is látható: Petőfi Sándor címeres emlékpohara. A helytörténeti emlékek, dokumentumok mellett ritka képeslapok kollekciója és Orlai Petrics Soma két festménye is megtekinthető itt. A megújult Hentz Lajos-teremben a háromnemzetiségű Mezőberény lakáskultúrájából kapunk ízelítőt. A hagyományos festett parasztbútorokkal berendezett tisztaszoba szomszédságában az 1930-as évek parasztpolgári enteriőrjét vehetjük szemügyre. Mindezek mellett egy további tárlat is helyet kapott a kiállítótérben, amely Mezőberény folyamatosan gyarapodó települési értéktárát mutatja be. Az ugyancsak az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ kezelésében álló ?Madarak háza? Ökoturisztikai Látogató- és Szabadidőközpont (Liget tér 1?3.) célja a Körös-vidék helyi természeti és kulturális örökségének bemutatása. A létesítmény nagy, szabadtéri városi programoknak, kézműves és szabadidős táboroknak, játszóházi foglalkozásoknak és időszaki kiállításoknak ad otthont.

5650 Mezőberény, Fő út 1-3.
Nyitva tartás:Egész évben. Kedd és Pént 10:00-12:00, Szer-Csüt 14:00-16:00

www.opskk.mezobereny.hu
opskk@mezobereny.hu

Négykezes kedd

Sok szeretettel várjuk, ha szeretne kreatív módon kikapcsolódni és új technikákkal, ötletekkel megismerkedni. Ruhadíszek, textiljátékok, hasznos és szép holmik kerekednek hétről hétre.

Hetedhét Játékmúzeum
Székesfehérvár

Aranyhétvége

A kétnaposra bővült Aranyhétvégén a múzeum kertjében és a Károlyi Palota impozáns termeiben színes programokkal várják a szülőket, gyerekeket, nagyszülőket, unokákat, hiszen a rendezvényen minden korosztály találhat magának kedvére valót és természetesen a jubileumi év alkalmából létrehozott „Önarckép álarcokban” c. Arany kiállítás is megtekinthető, méghozzá ezen a hétvégén ez is ingyenesen látogatható.

Petőfi Irodalmi Múzeum

Tánc-tér – 1. Kortárs Mozdulat- és Táncművészeti Alkalom

Rendkívüli „fesztivállal” ünnepli 11. születésnapját idén a MODEM: a Tánc-tér című, éjszakába nyúló eseményre az ország legkiválóbb kortárs táncosai érkeznek a művészeti központba.

MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ

Varázs lakott a kezeiben

Kiállítás Kass János grafikusművész olvasókönyvi illusztrációiból

Kass János (1927–2010) – a Szegeden született grafikusművész Budapesten és Lipcsében tanult. Sokoldalú munkássága felölelte a képzőművészet számos területét: a könyvtervezést, a könyvillusztrációt, a rézkarcokat, a linómetszeteket, a szitanyomatokat, a bélyegtervezést, de készített szobrokat, és fotózott is. Művészeti tevékenységéért megkapott minden jelentős magyar kitüntetést.

Dunamelléki Református Egyházkerület Ráday Múzeuma
Kecskemét

Folyamatos emlékezet

Korniss Péter kiállítása

Korniss Péter a kortárs magyar fotográfia egyik meghatározó alkotója, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas és Pulitzer-emlékdíjas fotográfus. Munkásságának középpontjában az eltűnőben lévő erdélyi és magyarországi paraszti életmód dokumentarista ábrázolása áll.

Magyar Nemzeti Galéria

Sanghay-Shanghai: Párhuzamos eltérések Kelet és Nyugat között

A kiállítás célja, hogy a Shanghaiban élő magyarok Hopp Múzeumba került kínai hagyatéka (bútorai és viseletei) révén bepillantást engedjen a két világháború közötti Shanghai világába, valamint a magyarországi művészetben a keleti hatások bemutatásával megjelenítse az eddig kevéssé vagy egyáltalán nem kutatott területeket. Fő motívumok a „keleti” tánc és öltözék.

Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum