Az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ Muzeális Gyűjteménye

Mezőberény

Mezőberényben már az 1970?80-as években megkezdődött a hagyományos paraszti kultúra emlékeinek gyűjtése, és Hentz Lajos helytörténész, néprajzkutató vezetésével létrehoztak egy városi gyűjteményt is, az Orlai Petrics Soma Múzeum azonban csak 1991-ben alakult meg. Az intézmény 2008 óta az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ egyik osztályaként működik. A gyűjtemény 2002-ben költözött az 1800-as évek elején emelt késő barokk, illetve copf stílusú Wenckheim?Fejérváry-kastélyba, melynek épületében az 1830-as évektől leánynevelő intézet működött ? itt tanult Szendrey Júlia, Petőfi Sándor felesége is ?, a 20. század második felében pedig általános iskolaként és gyermekkönyvtárként is használták. A Múltunk emlékei című néprajzi és helytörténeti tárlat a folyamatosan gyarapodó vásárhelyi, mezőtúri és helyi kerámiaanyag legszebb darabjait mutatja be. Különösen értékes az 1841-ben készült tiszafüredi Miskakancsó és az 1887-es mezőberényi boros kulacs. A település országos jelentőségű Petőfi-emlékhely, s a kiállításon egy páratlan relikvia is látható: Petőfi Sándor címeres emlékpohara. A helytörténeti emlékek, dokumentumok mellett ritka képeslapok kollekciója és Orlai Petrics Soma két festménye is megtekinthető itt. A megújult Hentz Lajos-teremben a háromnemzetiségű Mezőberény lakáskultúrájából kapunk ízelítőt. A hagyományos festett parasztbútorokkal berendezett tisztaszoba szomszédságában az 1930-as évek parasztpolgári enteriőrjét vehetjük szemügyre. Mindezek mellett egy további tárlat is helyet kapott a kiállítótérben, amely Mezőberény folyamatosan gyarapodó települési értéktárát mutatja be. Az ugyancsak az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ kezelésében álló ?Madarak háza? Ökoturisztikai Látogató- és Szabadidőközpont (Liget tér 1?3.) célja a Körös-vidék helyi természeti és kulturális örökségének bemutatása. A létesítmény nagy, szabadtéri városi programoknak, kézműves és szabadidős táboroknak, játszóházi foglalkozásoknak és időszaki kiállításoknak ad otthont.

5650 Mezőberény, Fő út 1-3.
Nyitva tartás:Egész évben. Kedd és Pént 10:00-12:00, Szer-Csüt 14:00-16:00

www.opskk.mezobereny.hu
opskk@mezobereny.hu

Téli családi matinék a Vasúttörténeti Parkban

A parkban számos érdekesség, kikapcsolódási lehetőség várja a látogatókat. Az idei év újdonsága, hogy a Vasúttörténeti Park népszerű kerti vasútja "betelepült" az egyik csarnokba, ahol körpályát állítottak fel. Azaz ezentúl az időjárás nem akadályozza azokat, akik a kerti vasútra felülve szeretnének tenni néhány kört.

Magyar Vasúttörténeti Park

Tematikus tábor

Holokauszt Emlékközpont

Tervezett alkotás

Kiállítás és konferencia a dizájnról

A 21. században a dizájn az egyik legexpanzívabb iparág: progresszív, optimista, és problémaorientált. Akárcsak a kortárs művészet, a dizájn is meghatározó jelleggel foglalkozik az emberiség, többek között a társadalom és környezet kérdéseivel, ám sikeres stratégiája ellenére is úgy tűnik, rászorul az autonóm művészet vagy egyéb interdiszciplináris területek „ösztönző segítségére”.

MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ

Tarkovszkij Emlékek tükre

A Műcsarnok szeretettel vár minden érdeklődőt Tarkovszkij Emlékek tükre című kiállítására.

Műcsarnok