Az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ Muzeális Gyűjteménye

Mezőberény

Mezőberényben már az 1970?80-as években megkezdődött a hagyományos paraszti kultúra emlékeinek gyűjtése, és Hentz Lajos helytörténész, néprajzkutató vezetésével létrehoztak egy városi gyűjteményt is, az Orlai Petrics Soma Múzeum azonban csak 1991-ben alakult meg. Az intézmény 2008 óta az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ egyik osztályaként működik. A gyűjtemény 2002-ben költözött az 1800-as évek elején emelt késő barokk, illetve copf stílusú Wenckheim?Fejérváry-kastélyba, melynek épületében az 1830-as évektől leánynevelő intézet működött ? itt tanult Szendrey Júlia, Petőfi Sándor felesége is ?, a 20. század második felében pedig általános iskolaként és gyermekkönyvtárként is használták. A Múltunk emlékei című néprajzi és helytörténeti tárlat a folyamatosan gyarapodó vásárhelyi, mezőtúri és helyi kerámiaanyag legszebb darabjait mutatja be. Különösen értékes az 1841-ben készült tiszafüredi Miskakancsó és az 1887-es mezőberényi boros kulacs. A település országos jelentőségű Petőfi-emlékhely, s a kiállításon egy páratlan relikvia is látható: Petőfi Sándor címeres emlékpohara. A helytörténeti emlékek, dokumentumok mellett ritka képeslapok kollekciója és Orlai Petrics Soma két festménye is megtekinthető itt. A megújult Hentz Lajos-teremben a háromnemzetiségű Mezőberény lakáskultúrájából kapunk ízelítőt. A hagyományos festett parasztbútorokkal berendezett tisztaszoba szomszédságában az 1930-as évek parasztpolgári enteriőrjét vehetjük szemügyre. Mindezek mellett egy további tárlat is helyet kapott a kiállítótérben, amely Mezőberény folyamatosan gyarapodó települési értéktárát mutatja be. Az ugyancsak az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ kezelésében álló ?Madarak háza? Ökoturisztikai Látogató- és Szabadidőközpont (Liget tér 1?3.) célja a Körös-vidék helyi természeti és kulturális örökségének bemutatása. A létesítmény nagy, szabadtéri városi programoknak, kézműves és szabadidős táboroknak, játszóházi foglalkozásoknak és időszaki kiállításoknak ad otthont.

5650 Mezőberény, Fő út 1-3.
Nyitva tartás:Egész évben. Kedd és Pént 10:00-12:00, Szer-Csüt 14:00-16:00

www.opskk.mezobereny.hu
opskk@mezobereny.hu

Betűk - Foglalkozással egybekötött Szakmai nap

Középpontban a TIPOGRÁFIA fejlődése

A márciustól látogatható B E T Ű K címet viselő kiállításunk azokat a tárgyakat érinti, ill. azokat a tárgyakat köti majd össze, amelyeken szöveg található, de nem könyvek, nem nyomtatványok, hanem igen változatos anyagú és használatú tárgyak és hordozók: ékszerek, fegyverek, pénzek, bútorok stb..

Magyar Nemzeti Múzeum

Hirosima-Nagaszaki Atombomba kiállítás és múzeumi óra

„Az Atombomba – nukleáris fenyegetettség múltja és jelene” c. múzeumi órán a diákok megismerkedhetnek a második világháborút lezáró hirosimai és nagaszaki atomtámadás részleteivel, valamint azok előzményeivel és következményeivel.

Sziklakórház Atombunker Múzeum

Tematikus tábor

Holokauszt Emlékközpont

Julian Rosefeldt: Manifesto

Julian Rosefeldt 2015-ben készítette el nagyszabású filminstallációját, amely a 20. század művészetére oly jellemző manifesztumok világát idézi fel.

Magyar Nemzeti Galéria