Gömöri Múzeum és Holló László Galéria

Putnok

A Gömöri Múzeum 1987-ben nyílt meg Putnok egyik legrégebbi, az 1600-as években emelt épületében, a város szülötte, Ujváry Zoltán kezdeményezésére. Az elismert néprajztudós munkásságának eredménye, hogy a gömöri régió, beleértve a Felvidéket is, Magyarország legjobban kutatott területei közé tartozik. Jelenleg a Változó társadalom című állandó kiállítás tekinthető meg a múzeumban. Az első terem a Putnokon egykor a legnagyobb földbirtokkal rendelkező Serényi családnak állít emléket. A második egység a helyben működő kézműves mesterek ? kékfestő, kádár, asztalos, borbély, szabó, kalapos, szódás, cipész ? műhelyeit mutatja be. Tovább haladva, a néprajzi egységben eredeti, ma is működőképes szövőszék, valamint gömöri vászonfazekak, vászonterítők láthatók. Az állandó kiállítást a város helytörténetének bemutatása zárja fényképek és eredeti dokumentumok felhasználásával. Az intézményben múzeumpedagógiai foglalkozásokat is tartanak, melyek közül a legérdekesebbek a gömöri hímes tojás írózása, a karmantyúbaba, körmöcske, madzagszövő készítése szövőkeret segítségével, valamint a kiállítási egységekhez kapcsolódó mesterségek ismertetése. A putnoki Holló László Galéria (Rákóczi út 14.) 1994-ben nyílt meg a nagyközönség előtt. Dr. Lendváry Benőné Seress Sarolta még életében múzeumi célokra adományozta lakóházát, azzal a kikötéssel, hogy halála után egy éven belül kiállítótérnek kell nyílnia benne. A képtár létrejöttét Ujváry Zoltán alapozta meg magángyűjteménye nagy részének felajánlásával, és mivel ennek jelentős hányadát Holló László festményei, grafikái, vázlatai teszik ki, az adományozó kérésére az intézmény a művész nevét vette fel. Az állandó kiállításon megtekinthetők Bodó Sándor érméi és Medgyessy Ferenc kisplasztikái is. A galéria időszaki kiállítótermében gyakran változnak a tárlatok. A helyi alkotók mellett távolabbról érkezett hazai, sőt külföldi művészek is lehetőséget kapnak a bemutatkozásra. Az évről évre megrendezett karácsonyi tárlat alkalmával zajló múzeumpedagógiai foglalkozásokon a gyerekek különböző ajándéktárgyakat készíthetnek.

3630 Putnok, Sernyi László tér 10.
Nyitva tartás:Egész évben. Hét-Pént 8:00-16:00, Szom 10:00-14:00

gomorimuz@gmail.com

Szerepcsere

A lámpás én vagyok

A múzeumpedagógiai „évnyitón” a MODEM egy rendhagyó interaktív tárlatvezetésre és szakmai fórumra várja az érdeklődő pedagógusokat.

MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ

Fényfestés a Mauzóleum homlokzatán

A vetítés megtekinthető 2017. szeptember hónapban, pénteki és szombati napokon, 20.00 illetve 21.00 órakor.

Középkori Romkert - Nemzeti Emlékhely
Székesfehérvár

Felhők között – Firkalak

A gyerekekkel egy érdekes kirándulásra indulunk, ahol a képzeletünket használva felhőkből olvasunk, fényeket szelídítünk és antropomorfizált állatokról beszélgetünk.

MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ

Varázs lakott a kezeiben

Kiállítás Kass János grafikusművész olvasókönyvi illusztrációiból

Kass János (1927–2010) – a Szegeden született grafikusművész Budapesten és Lipcsében tanult. Sokoldalú munkássága felölelte a képzőművészet számos területét: a könyvtervezést, a könyvillusztrációt, a rézkarcokat, a linómetszeteket, a szitanyomatokat, a bélyegtervezést, de készített szobrokat, és fotózott is. Művészeti tevékenységéért megkapott minden jelentős magyar kitüntetést.

Dunamelléki Református Egyházkerület Ráday Múzeuma
Kecskemét

Sanghay-Shanghai: Párhuzamos eltérések Kelet és Nyugat között

A kiállítás célja, hogy a Shanghaiban élő magyarok Hopp Múzeumba került kínai hagyatéka (bútorai és viseletei) révén bepillantást engedjen a két világháború közötti Shanghai világába, valamint a magyarországi művészetben a keleti hatások bemutatásával megjelenítse az eddig kevéssé vagy egyáltalán nem kutatott területeket. Fő motívumok a „keleti” tánc és öltözék.

Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum

Varázs lakott a kezeiben