Gömöri Múzeum és Holló László Galéria

Putnok

A Gömöri Múzeum 1987-ben nyílt meg Putnok egyik legrégebbi, az 1600-as években emelt épületében, a város szülötte, Ujváry Zoltán kezdeményezésére. Az elismert néprajztudós munkásságának eredménye, hogy a gömöri régió, beleértve a Felvidéket is, Magyarország legjobban kutatott területei közé tartozik. Jelenleg a Változó társadalom című állandó kiállítás tekinthető meg a múzeumban. Az első terem a Putnokon egykor a legnagyobb földbirtokkal rendelkező Serényi családnak állít emléket. A második egység a helyben működő kézműves mesterek ? kékfestő, kádár, asztalos, borbély, szabó, kalapos, szódás, cipész ? műhelyeit mutatja be. Tovább haladva, a néprajzi egységben eredeti, ma is működőképes szövőszék, valamint gömöri vászonfazekak, vászonterítők láthatók. Az állandó kiállítást a város helytörténetének bemutatása zárja fényképek és eredeti dokumentumok felhasználásával. Az intézményben múzeumpedagógiai foglalkozásokat is tartanak, melyek közül a legérdekesebbek a gömöri hímes tojás írózása, a karmantyúbaba, körmöcske, madzagszövő készítése szövőkeret segítségével, valamint a kiállítási egységekhez kapcsolódó mesterségek ismertetése. A putnoki Holló László Galéria (Rákóczi út 14.) 1994-ben nyílt meg a nagyközönség előtt. Dr. Lendváry Benőné Seress Sarolta még életében múzeumi célokra adományozta lakóházát, azzal a kikötéssel, hogy halála után egy éven belül kiállítótérnek kell nyílnia benne. A képtár létrejöttét Ujváry Zoltán alapozta meg magángyűjteménye nagy részének felajánlásával, és mivel ennek jelentős hányadát Holló László festményei, grafikái, vázlatai teszik ki, az adományozó kérésére az intézmény a művész nevét vette fel. Az állandó kiállításon megtekinthetők Bodó Sándor érméi és Medgyessy Ferenc kisplasztikái is. A galéria időszaki kiállítótermében gyakran változnak a tárlatok. A helyi alkotók mellett távolabbról érkezett hazai, sőt külföldi művészek is lehetőséget kapnak a bemutatkozásra. Az évről évre megrendezett karácsonyi tárlat alkalmával zajló múzeumpedagógiai foglalkozásokon a gyerekek különböző ajándéktárgyakat készíthetnek.

3630 Putnok, Sernyi László tér 10.
Nyitva tartás:Egész évben. Hét-Pént 8:00-16:00, Szom 10:00-14:00

gomorimuz@gmail.com

Tervezett alkotás

Kiállítás és konferencia a dizájnról

A 21. században a dizájn az egyik legexpanzívabb iparág: progresszív, optimista, és problémaorientált. Akárcsak a kortárs művészet, a dizájn is meghatározó jelleggel foglalkozik az emberiség, többek között a társadalom és környezet kérdéseivel, ám sikeres stratégiája ellenére is úgy tűnik, rászorul az autonóm művészet vagy egyéb interdiszciplináris területek „ösztönző segítségére”.

MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ

Tematikus tábor

Holokauszt Emlékközpont

Téli családi matinék a Vasúttörténeti Parkban

A parkban számos érdekesség, kikapcsolódási lehetőség várja a látogatókat. Az idei év újdonsága, hogy a Vasúttörténeti Park népszerű kerti vasútja "betelepült" az egyik csarnokba, ahol körpályát állítottak fel. Azaz ezentúl az időjárás nem akadályozza azokat, akik a kerti vasútra felülve szeretnének tenni néhány kört.

Magyar Vasúttörténeti Park

Tarkovszkij Emlékek tükre

A Műcsarnok szeretettel vár minden érdeklődőt Tarkovszkij Emlékek tükre című kiállítására.

Műcsarnok