Kiskunfélegyháza Város Önkormányzatának Kiskun Múzeuma

Kiskunfélegyháza

A Kiskun Múzeumot a helyi gimnázium sokoldalú tanára, Szalay Gyula javaslatára Kiskunfélegyháza városa alapította 1902-ben. Az intézmény egyre gyarapodó gyűjteményei 1941-ben kerültek az egykori Kiskun Kapitányság székházába. A hatalmas barokk épületegyüttes 1794-ben nyerte el mai formáját. A főépületben állandó és időszaki kiállítótereket, konferencia- és kutatótermet, szakkönyvtárat és múzeumpedagógiai foglalkoztatótermet találunk. Az emeleti tárlatok a város és a Kiskunság tárgyi emlékeit mutatják be. A Megőrződött múlt című régészeti kiállítás a környék leletanyagát sorakoztatja fel; legfontosabb darabjai között tartják számon a Tisztviselőtelepről származó avar kardot és övvereteket, a pákai szarmata ékszereket, a honfoglalás kori tarsolylemezt, valamint a Templomhalomnál feltárt középkori Félegyháza templomának és temetőjének emlékeit. A Kiskunfélegyháza évszázadai című történeti-néprajzi kiállítás a török pusztítás utáni újratelepítéstől 1930-ig mutatja be a város múltját. Az épület jobb szárnyában helyezkednek el a képzőművészeti tárlatok; Holló Lászlónak, a magyar expresszionizmus kiemelkedő alakjának a festményei és grafikái mellett Morell Mihály festményei és szobrai, valamint Szántó Piroska alkotásai láthatók itt. Az egykori börtönkápolnában található A vallási élet emlékei a Kiskunságban című kiállítás, amely a kerület református, római katolikus és zsidó vallású lakosságának népi és liturgikus tárgyi emlékeit tartalmazza. Közülük országosan is kiemelkedő művészettörténeti jelentőségűek a 18?19. századi népi fafaragású kiskunsági Madonna-szobrok. A kápolnából a parkosított udvarra jutunk, melynek közepén a magyar büntetőjog emlékeit bemutató tárlat található. Épülete 1753?1872 között a nyolc kiskun település közös börtöne volt, állandó kiállítása öt évszázad büntetéstörténetét mutatja be. Az udvaron épült fel az Árpád-kori hétköznapokat idéző veremház rekonstrukciója, amely a 11?13. századi lakóházak világát mutatja be, de itt áll egy 19. századi alföldi tornyos szélmalom is, melyet Pajkos Szabó István molnár 1962-ben adott át a múzeumnak.

6100 Kiskunfélegyháza, Dr. Holló Lajos utca 9.
Nyitva tartás:III.1-XI.30.: Kedd-Pén 9:00-16:00, Szom 9:00-17:00, XII.1-II.28.: Előzetes bejelentkezéssel 9:00-16:00

www.kiskunmuzeum.hu
kiskunmuzeum@gmail.com

Nálatok laknak-e állatok?

Az egykori állatvásárok hangulatát, a paraszti világ állattartó hagyományait mutatják be a Nálatok laknak-e állatok? című rendezvényen a zalaegerszegi Göcseji Falumúzeumban május 19-én, szombaton 10.00-18.00 óra között.

Göcseji Falumúzeum és Finnugor Néprajzi Park
Zalaegerszeg

Téli családi matinék a Vasúttörténeti Parkban

A parkban számos érdekesség, kikapcsolódási lehetőség várja a látogatókat. Az idei év újdonsága, hogy a Vasúttörténeti Park népszerű kerti vasútja "betelepült" az egyik csarnokba, ahol körpályát állítottak fel. Azaz ezentúl az időjárás nem akadályozza azokat, akik a kerti vasútra felülve szeretnének tenni néhány kört.

Magyar Vasúttörténeti Park

Hirosima-Nagaszaki Atombomba kiállítás és múzeumi óra

„Az Atombomba – nukleáris fenyegetettség múltja és jelene” c. múzeumi órán a diákok megismerkedhetnek a második világháborút lezáró hirosimai és nagaszaki atomtámadás részleteivel, valamint azok előzményeivel és következményeivel.

Sziklakórház Atombunker Múzeum