Kiskunfélegyháza Város Önkormányzatának Kiskun Múzeuma

Kiskunfélegyháza

A Kiskun Múzeumot a helyi gimnázium sokoldalú tanára, Szalay Gyula javaslatára Kiskunfélegyháza városa alapította 1902-ben. Az intézmény egyre gyarapodó gyűjteményei 1941-ben kerültek az egykori Kiskun Kapitányság székházába. A hatalmas barokk épületegyüttes 1794-ben nyerte el mai formáját. A főépületben állandó és időszaki kiállítótereket, konferencia- és kutatótermet, szakkönyvtárat és múzeumpedagógiai foglalkoztatótermet találunk. Az emeleti tárlatok a város és a Kiskunság tárgyi emlékeit mutatják be. A Megőrződött múlt című régészeti kiállítás a környék leletanyagát sorakoztatja fel; legfontosabb darabjai között tartják számon a Tisztviselőtelepről származó avar kardot és övvereteket, a pákai szarmata ékszereket, a honfoglalás kori tarsolylemezt, valamint a Templomhalomnál feltárt középkori Félegyháza templomának és temetőjének emlékeit. A Kiskunfélegyháza évszázadai című történeti-néprajzi kiállítás a török pusztítás utáni újratelepítéstől 1930-ig mutatja be a város múltját. Az épület jobb szárnyában helyezkednek el a képzőművészeti tárlatok; Holló Lászlónak, a magyar expresszionizmus kiemelkedő alakjának a festményei és grafikái mellett Morell Mihály festményei és szobrai, valamint Szántó Piroska alkotásai láthatók itt. Az egykori börtönkápolnában található A vallási élet emlékei a Kiskunságban című kiállítás, amely a kerület református, római katolikus és zsidó vallású lakosságának népi és liturgikus tárgyi emlékeit tartalmazza. Közülük országosan is kiemelkedő művészettörténeti jelentőségűek a 18?19. századi népi fafaragású kiskunsági Madonna-szobrok. A kápolnából a parkosított udvarra jutunk, melynek közepén a magyar büntetőjog emlékeit bemutató tárlat található. Épülete 1753?1872 között a nyolc kiskun település közös börtöne volt, állandó kiállítása öt évszázad büntetéstörténetét mutatja be. Az udvaron épült fel az Árpád-kori hétköznapokat idéző veremház rekonstrukciója, amely a 11?13. századi lakóházak világát mutatja be, de itt áll egy 19. századi alföldi tornyos szélmalom is, melyet Pajkos Szabó István molnár 1962-ben adott át a múzeumnak.

6100 Kiskunfélegyháza, Dr. Holló Lajos utca 9.
Nyitva tartás:III.1-XI.30.: Kedd-Pén 9:00-16:00, Szom 9:00-17:00, XII.1-II.28.: Előzetes bejelentkezéssel 9:00-16:00

www.kiskunmuzeum.hu
kiskunmuzeum@gmail.com

Római Fesztivál a Flórián téren

Megelevenedik az Ókor a Flórián téren! Szeptember 17-én minden érdeklődő részese lehet az időutazásnak, ugyanis ezen a napon életre kel az ókori Aquincum katonavárosa. Nemcsak a római polgárok életébe kóstolhatunk bele, de bepillantást nyerhetünk egy valódi legió tábor életébe, vagy akár egy gladiátorküzdelembe is!

Budapesti Történeti Múzeum - Aquincumi Múzeum

Négykezes kedd

Sok szeretettel várjuk, ha szeretne kreatív módon kikapcsolódni és új technikákkal, ötletekkel megismerkedni. Ruhadíszek, textiljátékok, hasznos és szép holmik kerekednek hétről hétre.

Hetedhét Játékmúzeum
Székesfehérvár

Fényfestés a Mauzóleum homlokzatán

A vetítés megtekinthető 2017. szeptember hónapban, pénteki és szombati napokon, 20.00 illetve 21.00 órakor.

Középkori Romkert - Nemzeti Emlékhely
Székesfehérvár

Sanghay-Shanghai: Párhuzamos eltérések Kelet és Nyugat között

A kiállítás célja, hogy a Shanghaiban élő magyarok Hopp Múzeumba került kínai hagyatéka (bútorai és viseletei) révén bepillantást engedjen a két világháború közötti Shanghai világába, valamint a magyarországi művészetben a keleti hatások bemutatásával megjelenítse az eddig kevéssé vagy egyáltalán nem kutatott területeket. Fő motívumok a „keleti” tánc és öltözék.

Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum

Varázs lakott a kezeiben

Kiállítás Kass János grafikusművész olvasókönyvi illusztrációiból

Kass János (1927–2010) – a Szegeden született grafikusművész Budapesten és Lipcsében tanult. Sokoldalú munkássága felölelte a képzőművészet számos területét: a könyvtervezést, a könyvillusztrációt, a rézkarcokat, a linómetszeteket, a szitanyomatokat, a bélyegtervezést, de készített szobrokat, és fotózott is. Művészeti tevékenységéért megkapott minden jelentős magyar kitüntetést.

Dunamelléki Református Egyházkerület Ráday Múzeuma
Kecskemét