Kiskunfélegyháza Város Önkormányzatának Kiskun Múzeuma

A Kiskun Múzeumot a helyi gimnázium sokoldalú tanára, Szalay Gyula javaslatára Kiskunfélegyháza városa alapította 1902-ben. Az intézmény egyre gyarapodó gyűjteményei 1941-ben kerültek az egykori Kiskun Kapitányság székházába. A hatalmas barokk épületegyüttes 1794-ben nyerte el mai formáját. A főépületben állandó és időszaki kiállítótereket, konferencia- és kutatótermet, szakkönyvtárat és múzeumpedagógiai foglalkoztatótermet találunk. Az emeleti tárlatok a város és a Kiskunság tárgyi emlékeit mutatják be. A Megőrződött múlt című régészeti kiállítás a környék leletanyagát sorakoztatja fel; legfontosabb darabjai között tartják számon a Tisztviselőtelepről származó avar kardot és övvereteket, a pákai szarmata ékszereket, a honfoglalás kori tarsolylemezt, valamint a Templomhalomnál feltárt középkori Félegyháza templomának és temetőjének emlékeit. A Kiskunfélegyháza évszázadai című történeti-néprajzi kiállítás a török pusztítás utáni újratelepítéstől 1930-ig mutatja be a város múltját. Az épület jobb szárnyában helyezkednek el a képzőművészeti tárlatok; Holló Lászlónak, a magyar expresszionizmus kiemelkedő alakjának a festményei és grafikái mellett Morell Mihály festményei és szobrai, valamint Szántó Piroska alkotásai láthatók itt. Az egykori börtönkápolnában található A vallási élet emlékei a Kiskunságban című kiállítás, amely a kerület református, római katolikus és zsidó vallású lakosságának népi és liturgikus tárgyi emlékeit tartalmazza. Közülük országosan is kiemelkedő művészettörténeti jelentőségűek a 18?19. századi népi fafaragású kiskunsági Madonna-szobrok. A kápolnából a parkosított udvarra jutunk, melynek közepén a magyar büntetőjog emlékeit bemutató tárlat található. Épülete 1753?1872 között a nyolc kiskun település közös börtöne volt, állandó kiállítása öt évszázad büntetéstörténetét mutatja be. Az udvaron épült fel az Árpád-kori hétköznapokat idéző veremház rekonstrukciója, amely a 11?13. századi lakóházak világát mutatja be, de itt áll egy 19. századi alföldi tornyos szélmalom is, melyet Pajkos Szabó István molnár 1962-ben adott át a múzeumnak.

6100 Kiskunfélegyháza, Dr. Holló Lajos utca 9.

Nyitva tartás:III.1-XI.30.: Kedd-Pén 9:00-16:00, Szom 9:00-17:00, XII.1-II.28.: Előzetes bejelentkezéssel 9:00-16:00

www.kiskunmuzeum.hu
kiskunmuzeum@gmail.com

TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET

A ajánlatai

Bye - bye Szása!

Kulisszatitkok a szovjetek kivonulásáról

A rendszerváltoztatás egyik legnagyobb hatású eseménye volt, mikor 1989. május – június folyamán megkezdődtek a tárgyalások a szovjet csapatok kivonásáról Magyarország területén. Milyen jogi háttere volt az eseménynek?

Magyar Nemzeti Múzeum

Szakmai konzultációs információs nap az Iskolai Közösségi Szolgálat Veszprém megyei lehetőségeiről

Szakmai fórum az iskolai közösségi szolgálat kérdése köré szervezve, veszprémi és Veszprém megyei múzeumi, közművelődési szakemberek számára. Előadások, bemutatkozók, majd szakmai tapasztalatcsere és jövőtervezés.

Borvirág Borklub

Bacchus tölt poharat…

Múzeumunkba várjuk havonta egy alkalommal a bort kedvelő és élményre szomjazó barátainkat! Az esték során egy-egy pincészet mutatkozik be. Bepillanthatunk a műhelytitkokba, megkóstolhatjuk a borokat, melyeket maga a borász mutat be nekünk.

Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum