Pável Ágoston Helytörténeti és Szlovén Nemzetiségi Gyűjtemény

Szentgotthárd

A szlovén határ közelében található Magyarország legnyugatabbi városa, Szentgotthárd. A Rába völgye, a Hársas-tó, a Vendvidék, az őrségi erdők, valamint a csak itt látható, jellegzetes szórványtelepülések miatt a település és környéke kedvelt turistacélpont. Szentgotthárd éghajlata, növényzete, talaja már az ősközösségek számára is biztosította a megélhetést. A szentgotthárdi múzeum névadója, a nyelvészként, néprajzkutatóként és költőként egyaránt tevékenykedő, Vas megye szellemi életének felvirágoztatásában nagy szerepet játszó Pável Ágoston születésének századik évfordulóján, 1983-ban kezdte meg működését. 2013 óta a város önkormányzata tartja fenn, s a Móra Ferenc Városi Könyvtár tagintézményeként működik. A múzeum törzsgyűjteményét elsősorban a szlovén nemzetiségű Gáspár Károly iskolaigazgató által gyűjtött emlékanyag, valamint több kisebb, szentgotthárdi és apátistvánfalvi lelet alkotja.

A múzeum, az úgy nevezetett Stájer-házban működik. A földszinti kiállító térben A Szentgotthárd környéki szlovének című történeti-néprajzi interaktív tárlatot láthatjuk. Az emeleti kiállítótérben az 1664-es szentgotthárdi csatát bemutató kiállítás nyílt, melynek része egy több funkciós digitális terepasztal, amelyen a csata animációját tekinthetik meg a Kedves Látogatók. Ezen kívül kvízkérdések segítségével ellenőrizhetik a tudásukat, a "Tudástár" menüpont alatt a csatához kapcsolódó személyeket és fogalmakat ismerhetik meg részletesen, a "Médiatár" menüben pedig a város híres helytörténész-írója, Csuk Ferenc szentgotthárdi csatáról szóló hangoskönyvét hallgathatják meg. 2015-ben egy "Hadiösvény" elnevezésű játékkal bővült a terepasztal funkciója, melyben a játékosok személyesen cseppenhetnek bele a csata eseményeibe. 2016-ban elkészült a szlovén nyelvű fordítás, várhatóan 2017-ben a német nyelvű verzió is elérhető lesz.

A Pável Ágoston Helytörténeti és Szlovén Nemzetiségi Múzeum egész évben keddtől szombatig 11 és 15 óra közötti nyitva tartással várja a látogatóit!

9970 Szentgotthárd, Hunyadi utca 6.
Nyitva tartás:Kedd-Szombat 11:00-15:00

www.sztgmuzeum.hu
molnar.piroska@mfvk.hu

Négykezes kedd

Sok szeretettel várjuk, ha szeretne kreatív módon kikapcsolódni és új technikákkal, ötletekkel megismerkedni. Ruhadíszek, textiljátékok, hasznos és szép holmik kerekednek hétről hétre.

Hetedhét Játékmúzeum
Székesfehérvár

Gasztroteológia IV.

Gasztroteológia

Mi is az a gasztroteológia? Mi köze egymáshoz a gasztronómiának és a teológiának? GasztroTeológia előadássorozatunk zárásaként Orosz Gábor Viktor, az EHE docense beszél a táplálékunk és lelkünk közötti összefonódásokról.

Magyar Nemzeti Múzeum

Tanárok Éjszakája 2017

Múzeumok Őszi Fesztiválja

Gyere el és mondd el, mit vársz a Magyar Nemzeti Múzeum múzeumpedagógusaitól, hogyan tudod a tanmenetedbe beépíteni a múzeumi órákat!

Magyar Nemzeti Múzeum

Folyamatos emlékezet

Korniss Péter kiállítása

Korniss Péter a kortárs magyar fotográfia egyik meghatározó alkotója, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas és Pulitzer-emlékdíjas fotográfus. Munkásságának középpontjában az eltűnőben lévő erdélyi és magyarországi paraszti életmód dokumentarista ábrázolása áll.

Magyar Nemzeti Galéria

Sanghay-Shanghai: Párhuzamos eltérések Kelet és Nyugat között

A kiállítás célja, hogy a Shanghaiban élő magyarok Hopp Múzeumba került kínai hagyatéka (bútorai és viseletei) révén bepillantást engedjen a két világháború közötti Shanghai világába, valamint a magyarországi művészetben a keleti hatások bemutatásával megjelenítse az eddig kevéssé vagy egyáltalán nem kutatott területeket. Fő motívumok a „keleti” tánc és öltözék.

Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum

Varázs lakott a kezeiben

Kiállítás Kass János grafikusművész olvasókönyvi illusztrációiból

Kass János (1927–2010) – a Szegeden született grafikusművész Budapesten és Lipcsében tanult. Sokoldalú munkássága felölelte a képzőművészet számos területét: a könyvtervezést, a könyvillusztrációt, a rézkarcokat, a linómetszeteket, a szitanyomatokat, a bélyegtervezést, de készített szobrokat, és fotózott is. Művészeti tevékenységéért megkapott minden jelentős magyar kitüntetést.

Dunamelléki Református Egyházkerület Ráday Múzeuma
Kecskemét