Nagykárolyi Városi Múzeum
A Nagykárolyi Városi Múzeum a település egyik legfőbb látványosságának számító Károlyi-kastélyban működik. A lovagvárakra emlékeztető erősség elődjét 1482-ben kezdték építeni. 1794-ben gróf Károlyi József a régi várat lebonttatta, helyébe Joseph Bitthauser tervei alapján barokk stílusban épült új kastély, melyet a 19. század végén gróf Károlyi István neogótikus stílusban alakíttatott át. A 20. század első feléig a kastély a Károlyi-család otthonául szolgált, később szanatórium, kaszinó, katonai kórház, állat- egészségügyi iskolaközpont, majd könyvtár és kultúrház is volt itt. 2009 és 2012 között az épületet teljesen felújították. A Nagykárolyi Városi Múzeum 1958-ban nyitotta meg kapuit, s 1968 óta a Szatmár Megyei Múzeum részlegeként működik. Jelenleg három állandó tárlat látható az épületben. A hajdanvolt kastély című történelmi enteriőr- kiállítás az épület első emeletén kapott helyet. A tíz, korhűen berendezett terem egy 19. századi arisztokrata család rezidenciáját mutatja be, felidézve mindennapi életük körülményeit. A kor kastélybelsőinek eklektikus hangulatát neoreneszánsz, barokk és biedermeier stílusú bútorok elevenítik fel. Az egykori Nagykároly című helytörténeti kiállítás négy, tematikus elrendezésű teremben mutatja be a város múltját. A település, a Károlyi család és a kastély történetén túl megismerhetjük itt a Nagykároly környékén feltárt régészeti leleteket, a város templo- mait és egyházművészetét, de betekintést nyerhetünk a helyi kézműves foglakozások történetébe is. A harmadik állandó tárlat dr. Pánczél Zoltán Tibor vadásztrófea- és fegyvergyűjteményét mutatja be. A kollekciót a Nagykárolyi Városi Múzeum letétként őrzi; a kiállításon számos afrikai és európai vad trófeáját, valamint különböző szúró-, vágó- és lőfegyvereket tekinthetnek meg a látogatók. Az intézmény képzőművészeti, fotóművészeti, történelmi és régészeti témájú időszakos kiállításoknak is helyet biztosít, továbbá alkalmanként múzeumpedagógiai foglalkozásokat és interaktív programokat is szervez.
445100 Nagykároly / Carei, , bd. 25 Octombrie nr. 1.
Nyitva tartás:
40 261 864 981
www.e-castellum.eu
muzeucarei@gmail.com
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Néprajz, helytörténet

Határon túli
Arcok-imák-szívek
A nagy háború emlékei Szarvason
Arcok-imák-szívek a nagy háború emlékei Szarvason címmel új időszaki kiállítás nyílik a Tessedik Sámuel Múzeumban. Témája az 1914 és 1918 között zajló I. világháború, mely rámutat a frontra kerülők és a hátországban maradtak mindennapi életében bekövetkezett változásokra Szarvas község vonatkozásában szarvasi arcokon, egyéni történeteken, tárgyi emlékeken keresztül.
Tessedik Sámuel Múzeum
Szarvas
Nemes nyomokon
Színház a kolozsvári Farkas utcában
A kolozsvári Farkas utcában 200 éve épült a Nemzeti Játékszín. Az 1821. március 12-én megnyílt kőszínház kivételes intézmény volt, hiszen korábban a hivatásos magyar vándortársulatok alkalmi játszóhelyeken, lehetetlen körülmények között léptek fel.
Bajor Gizi Színészmúzeum
Budapest
Úti cél: remény
A nemzetközi gyermekvonat-akció a két világháború között
Az első világháborús vereség, majd az azt követő forradalmak súlyos politikai, gazdasági és társadalmi válságba sodorták az országot. Az állandósult élelmiszer- és nyersanyaghiány, az ellátási gondok, a társadalom elszegényedése 1919 végére vált a legsúlyosabbá. Ehhez járult még hozzá a megszállt, majd a trianoni békét követően Magyarországtól elszakított területekről érkező menekültek tömege.
Budapesti Történeti Múzeum
Budapest
Műcsarnok Filmkör
Roberto Rossellini: Németország, nulladik év (Germania anno zero, 1948)
Roberto Rossellini 1947-ben, a romvárossá vált Berlinben forgatott, 1948-ban bemutatott, mára a filmtörténet klasszikus alkotásaként ismert filmjének címében − Germania anno zero, magyarul: Németország, nulladik év − a „nulladik év” a történeti idő, a német társadalom egész addigi élete „lenullázódásának” metaforája, apokaliptikus képzeteket ébreszt a nézőben, teljes összhangban a hívő katolikus rendező alkotói szándékával.
Műcsarnok
Budapest