Kelet-szlovákiai Múzeum - Východoslovenské múzeum v Košiciach
A Kassai Kelet-szlovákiai Múzeum az őskortól napjainkig tartó időszakokból gyűjti és őrzi az egykori Magyarország és főképp a mai Kelet-Szlovákia területéhez kötődő régészeti, történeti, művészeti és természettudományi emlékeket. Elsődleges feladata a gyűjteményeiben található tárgyi és szellemi örökség kutatása, kiállítása, és hozzáférhetővé tétele. A múzeum 1872-ben Felsőmagyarországi Múzeumegyletként jött létre. Az intézmény létrehozásának kezdeményezője a kassai születésű művészettörténész, Henszlmann Imre volt, az alapító tagok közé tartozott Klimkovics Ferenc, Klimkovics Béla és Myskovszky Viktor. A múzeum gyűjteményeinek alapját az alapító tagok, a kassai polgárok és művészek adományai alkotják. Kezdetben a múzeum Kassa Fő utcáján, egy ma már nem létező, az Aranycsillag fogadónak nevezett épületben működött. Itt nyílt meg az első kiállítás 1876-ban, amelyet I. Ferenc József császár is meglátogatott. A múzeum főépülete 1898 és 1901 között épült fel Jakab Árpád, Jakab Géza és Répászky Mihály tervei alapján. Az épületet 1903. június 21-én nyitották meg. A múzeum főépülete volt az első múzeumi céllal épült objektum a mai Szlovákia területén. A csaknem 500 000 darabot számláló múzeumi gyűjtemény 3 nagy szakosztályra oszlik: történeti, művészettörténeti, természettudományi. A múzeum több állandó kiállítással rendelkezik, melyek közül a leglátogatottabb a Kassai aranykincs és a Rodostó – II. Rákóczi Ferenc Emlékháza. A Kassai aranykincset 1935-ben a Fő utca egyik épületében találták meg. Európai, de világviszonylatban is az egyik legjelentősebb aranylelet: 2920 arany pénzérme, 3 aranymedál és egy reneszánszkori aranylánc alkotja. Ezt a látogató egy páncélteremben, interaktív elemek segítségével egyenként megtekintheti. A II. Rákóczi Ferenc Emlékház épülete annak a háznak a mintájára épült, amelyben a fejedelem 1720 és 1735 között a törökországi Rodostóban (ma Tekirdag) élt. Az állandó kiállításon a fejedelemhez kötődő tárgyakat, helyeket, eseményeket mutatunk be.
040 01 Kosice - Kassa, Námestie Maratónu mieru č. 2, 040 01 Košice
Nyitva tartás:
NOV-ÁPR.: K-Szo 9.00-17.00,
V 13.00-17.00;
MÁJ-OKT.: K-Szo 9.00-17.00, V 14.00-18.00
055/622 03 09
www.vsmuzeum.sk
info@vsmuzeum.sk
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Természettudomány

Történelem, régészet

Néprajz, helytörténet

Határon túli
A látható láthatatlan
Válogatás Hollán Sándor Szépművészeti Múzeumnak adományozott műveiből
Hollán Sándor kapcsolata a Szépművészeti Múzeummal immár több évtizedes. A festő 2001 óta több alkalommal is ajándékozott múzeumunknak műveiből. 2017-ben egy nagylelkű, több mint 100 kompozícióját magában foglaló adományt ajánlott fel a művész, a mostani kabinetkiállításon a gyűjteményünkbe legutóbb került alkotásokból mutatunk be egy kisebb válogatást.
Magyar Nemzeti Galéria
Budapest
Wittelsbachok: Sisi családja
Közel 100 eredeti műtárgy, köztük festmények, ötvöstárgyak, porcelánok, fotók, viseletdarabok láthatók a „Wittelsbachok – Sisi családja” című kiállításon a Magyar Nemzeti Múzeumban. Az időszakos tárlaton Erzsébet királyné kalapja, főkötője, alsószoknyája, személyes rendi ékszere mellett korabeli fényképek is megtekinthetők.
Magyar Nemzeti Múzeum
Budapest
Az alfától az omegáig
Petőcz András kiállítása
Petőcz András művészetének origója az írás, amely a kreativitást, a gondolatok közvetítésének írott formáját tekinti központi kérdésnek. Az alkotási folyamat eltér a képzőművészet klasszikus formájától, ahogy a gondolatok visszafejtése, a műelemzés is. A Műcsarnok mostani kiállítása azt a különleges utat mutatja be, amely egyetlen életművön belül a kortárs irodalom és a képzőművészet tökéletes ötvözetét hozta létre.
Műcsarnok
Budapest
Markovits Éva kurátori tárlatvezetése Az alfától az omegáig c. kiállításában
Markovits Éva kurátori tárlatvezetése és Petőcz András akusztikus költészeti performance-a Az alfától az omegáig c. kiállításában.
Műcsarnok
Budapest
Műcsarnok Filmkör
Percy Adlon: Bagdad Café (Out of Rosenheim, 1987)
Percy Adlon filmje sok humorral és mély emberismerettel beszél az előítéletekről, hősei hétköznapiak, mégis különlegesek. Magyarországon ritkán látható film, amely egy német rendező szemüvegén keresztül mutatja meg az Egyesült Államokat.
Műcsarnok
Budapest