Teleki-kastély, Petőfi Sándor múzeum
A koltói Petőfi múzeumnak az 1740–1760 között barokk stílusban épült Teleki-kastély ad otthont.Építtetője Erdély főgenerálisának Teleki Mihálynak unokája eredetileg vadászháznak tervezte,ezért a család ritkán használta.1845-től Teleki Sándor vette át a birtok irányítását. A „vad gróf” jóvoltából Petőfi Sándor és felesége Szendrey Júlia Koltón töltötték mézesheteiket, mely idő alatt a költő 24 verset írt.1849-től a kiegyezésig az osztrák katonaság használta az épületet;Teleki Sándor 1868-ban tért vissza a birtokra családjával,a lerombolt kastélyát rendbe hozta. A Teleki család 1936-ban hagyta el a kastélyt,amely azóta számos tevékenységnek volt színhelye. A második világháború végén székely menekültek szállása,majd a mezőgazdasági szövetkezet irodái működtek benne,tantermeket alakítottak ki benne.A koltói gyűjtemény történelmi és irodalmi vonatkozású.A múzeum első, Petőfi emlékét őrző kiállítótere 1960-ban nyílt meg, Palkó Gábor iskolaigazgató kezdeményezésében,de Varga Rozália tanárnő is a gyűjtemény egyik házigazdájának tekinthető. Sebők Mihályt, a Teleki család utolsó kocsisát a hetvenes évek elején bízták meg az emlékszoba felügyeletével,aki ezt a feladatot haláláig hűségesen teljesítette.
2002-ben a Petőfi Irodalmi Múzeum és a Hadtörténeti Múzeum közreműködésével további emlékszobák nyíltak: “Teleki Sándor élete”,“Petőfi Koltón”,“Jókai Erdélyben” tematikákat bemutató kiállítások. 2006-ban a nagybányai Teleki Blanka Nyugdíjas Klub névadójuk tiszteletére emlékszobát nyitottak a Teleki-kastélyban.A Teleki-kastélyt uniós pályázati pénzből 2017-2020-ban felújították,tervben van a látogatóközpont korszerű kiállítási anyaggal és interaktív eszközökkel való bővítése.A múzeumi szobák látogatásán kívül megtekinthető a kastély- és szoborpark. Az intézménynek nincs állandó nyitva tartása, ezért a tervezett látogatás előtt bejelentkezés szükséges.Tárlatvezetést magyar és román nyelven biztosítanak.
437283 Koltó / Coltău, , P-ta Eroilor, Nr. 43
Nyitva tartás:K-P 12.00-16.00, Sz-V 14.00-18.00, H zárva (készültségi állapot ideje alatt)
40733671846
www.telekikastelykolto.ro
orgonama@yahoo.com, muzeucoltau@gmail.com
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Vár, kastély

Határon túli
Arcok-imák-szívek
A nagy háború emlékei Szarvason
Arcok-imák-szívek a nagy háború emlékei Szarvason címmel új időszaki kiállítás nyílik a Tessedik Sámuel Múzeumban. Témája az 1914 és 1918 között zajló I. világháború, mely rámutat a frontra kerülők és a hátországban maradtak mindennapi életében bekövetkezett változásokra Szarvas község vonatkozásában szarvasi arcokon, egyéni történeteken, tárgyi emlékeken keresztül.
Tessedik Sámuel Múzeum
Szarvas
Az alfától az omegáig
Petőcz András kiállítása
Petőcz András művészetének origója az írás, amely a kreativitást, a gondolatok közvetítésének írott formáját tekinti központi kérdésnek. Az alkotási folyamat eltér a képzőművészet klasszikus formájától, ahogy a gondolatok visszafejtése, a műelemzés is. A Műcsarnok mostani kiállítása azt a különleges utat mutatja be, amely egyetlen életművön belül a kortárs irodalom és a képzőművészet tökéletes ötvözetét hozta létre.
Műcsarnok
Budapest
Cezanne-tól Malevicsig
Árkádiától az absztrakcióig
Kilenc évvel a nagy sikerű Cézanne és a múlt. Hagyomány és alkotóerő című kiállítást követően újabb Cezanne-hoz kapcsolódó kiállításnak ad otthont a Szépművészeti Múzeum: a most nyíló tárlat ezúttal a francia mester életműve és az európai avantgárd művészet 1906 és 1930 közötti kapcsolatait vizsgálja.
Szépművészeti Múzeum
Budapest
Bánatos Medve Napok
A foglalkozás keretében Mészöly Miklós A bánatos medve c. meséjével és egy kortárs mesével ismerkedhetnek meg a gyerekek, utána pedig kézműves foglalkozáson vehetnek részt 2022. február 2 és 11 között előre egyeztetett időpontban.
Babits Mihály Emlékház
Szekszárd
Exkluzív tárlatvezetés Mácsai János zenetörténésszel Barabás Márton kiállításán
Mácsai János zenetörténész, hangszer-restaurátor 1987-ben szerzett diplomát a budapesti Zeneakadémia Zenetudományi szakán. A hangszerrestaurálást hollandiai ösztöndíjas tanulmányai során sajátította el. Elvégezte a Zeneakadémia doktori iskoláját, majd a Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Intézetében dolgozott.
Műcsarnok
Budapest