Eötvös József Emlékház és Helytörténeti Kiállítóhely

Ercsi

Az ercsi családi kastélyhoz tartozó vendégházban 1971 óta működik az Eötvös József Emlékház, amely Magyarország első kultuszminiszterének szellemi hagyatékát ápolja. A korabeli enteriőrökkel színesített kiállítás két részből áll. Az első terem Eötvös József családi hátterét vázolja fel: nyomon követhetjük a fiatal báró életútját, irodalmi munkásságát, de érdekesek a fiával ? a kiváló fizikussal ? való kapcsolatát bemutató dokumentumok is. A tárlatnak otthont adó épület egykori funkciójára utal a biedermeier fogadószoba, melynek falain Székely Bertalan Eötvöst és feleségét ábrázoló portréi láthatók, de különleges hangulata van a korabeli literátus nemesi dolgozószobának is. A kiállítás második része Eötvös oktatáspolitikai tevékenységére fókuszál, továbbá korabeli tárgyak ? bizonyítványok, tanári feljegyzések, tanulói munkák ? segítségével Magyarország iskolaügyének 19. századi történetét mutatja be. A tárlatot egy népiskolai tanterem rekonstrukciója zárja, ahol a látogatók beülhetnek a padokba, és maguk is kipróbálhatják a régi író- és tanszereket. Az érdeklődőknek az 1997 óta folyamatosan bővülő könyv- és adattár is rendelkezésére áll, amely elsősorban a főiskolai és egyetemi hallgatók munkáját segíti. 1994-ben nyílt meg az Ercsi és szűkebb környékének történeti és néprajzi dokumentumait gyűjtő, feldolgozó és bemutató állandó kiállítás (Eötvös József utca 7.). A Szapáry Péter Honismereti Szakkör tagjai által összegyűjtött emlékekből álló tárlat a régi mesterségek tárgyi világával, a halászok, molnárok, hentesek, teknővájó cigányok életével és tevékenységével, valamint a rácok hagyományaival ismerteti meg a látogatót. A gyűjtemény másik állandó tárlata a közelmúltban megszüntetett nagy múltú laktanya, az ercsi helyőrség tárgyi emlékeiből válogat. Az emlékház és a helytörténeti gyűjtemény előzetes bejelentkezést követően látogatható.

2451 Ercsi, Eötvös József utca 33.
Nyitva tartás:Előzetes bejelentkezés alapján.

eotvosmuzeum@freemail.hu

Tematikus tábor

Holokauszt Emlékközpont

Tervezett alkotás

Kiállítás és konferencia a dizájnról

A 21. században a dizájn az egyik legexpanzívabb iparág: progresszív, optimista, és problémaorientált. Akárcsak a kortárs művészet, a dizájn is meghatározó jelleggel foglalkozik az emberiség, többek között a társadalom és környezet kérdéseivel, ám sikeres stratégiája ellenére is úgy tűnik, rászorul az autonóm művészet vagy egyéb interdiszciplináris területek „ösztönző segítségére”.

MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ

Téli családi matinék a Vasúttörténeti Parkban

A parkban számos érdekesség, kikapcsolódási lehetőség várja a látogatókat. Az idei év újdonsága, hogy a Vasúttörténeti Park népszerű kerti vasútja "betelepült" az egyik csarnokba, ahol körpályát állítottak fel. Azaz ezentúl az időjárás nem akadályozza azokat, akik a kerti vasútra felülve szeretnének tenni néhány kört.

Magyar Vasúttörténeti Park

Tarkovszkij Emlékek tükre

A Műcsarnok szeretettel vár minden érdeklődőt Tarkovszkij Emlékek tükre című kiállítására.

Műcsarnok