Petőfi Sándor Emlékház és Móra Ferenc Emlékház

Kiskunfélegyháza

A Kiskun Múzeum két emlékházat működtet Kiskunfélegyházán, az egyik Petőfi Sándornak, a másik pedig Móra Ferencnek állít emléket. Petőfi Kiskunfélegyházán töltötte gyermekéveit. Apja, Petrovics István 1824 és 1830 között bérelte a Hattyúhoz címzett kocsmát és mészárszéket, a család pedig a város központjában, egy vályogfalú, nádtetős házban lakott. Ezt később lebontották, s az új tulajdonos gyönyörű polgárházat emelt a helyére, amely 1993 óta Petőfi Sándor Emlékházként működik. Az itt berendezett tárlat a Kiskunság és Kiskunfélegyháza 19. századi helytörténetének ismertetésével kezdődik, és a Petőfi-család iratainak, valamint a költő diákévei képi és tárgyi emlékeinek felsorakoztatásával zárul, de helyet kapnak itt Dulity Tibor alföldi festőművész alkotásai is. A Petőfi-kutatás dokumentumai két csoportban várják a látogatókat: a család félegyházi tartózkodásának részletes bemutatása mellett félegyházi születésű és kötődésű Petőfi-kutatók által összegyűjtött könyvek, kéziratok, cikkek, tanulmányok is megtalálhatók az emlékházban. Móra Ferenc szülőházában kapott helyet az író emlékkiállítása (Móra Ferenc utca 19.), igaz, családja csak rövid ideig ? Daru utcai lakásuk felújításáig ? tartózkodott itt. Az épületet 1971-ben restaurálták, és Móra Ferenc munkásságát bemutató emlékhellyé alakították át, amely 1972 óta látogatható. Az épület pitvaráról a szabadkéményes konyhába jutunk, amely korabeli háztartási eszközök révén a kenyérsütés mozzanatait idézi. A korábbi szűcsműhelyben az író apjának, Móra Mártonnak a relikviái kaptak helyet, köztük a kaszapad és a curholó nevű bőrkikészítő szerszám. A nagyobbik szobában irodalomtörténeti kiállítás várja az érdeklődőket, amely helytörténeti emlékek segítségével mutatja be az író életútját, szülővárosa iránti ragaszkodását pedig fényképekkel, valamint Móra Ferenc megjelent köteteivel támasztja alá. Az emlékházak kiállításai az anyaintézmény nyitvatartási idejében, előzetes bejelentkezést követően látogathatók.

6100 Kiskunfélegyháza, Petőfi Sándor utca 7.
Nyitva tartás:Előzetes bejelentkezés alapján.

www.kiskunmuzeum.hu
kiskunmuzeum@gmail.com

330; 332

Tervezett alkotás

Kiállítás és konferencia a dizájnról

A 21. században a dizájn az egyik legexpanzívabb iparág: progresszív, optimista, és problémaorientált. Akárcsak a kortárs művészet, a dizájn is meghatározó jelleggel foglalkozik az emberiség, többek között a társadalom és környezet kérdéseivel, ám sikeres stratégiája ellenére is úgy tűnik, rászorul az autonóm művészet vagy egyéb interdiszciplináris területek „ösztönző segítségére”.

MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ

Tematikus tábor

Holokauszt Emlékközpont

Téli családi matinék a Vasúttörténeti Parkban

A parkban számos érdekesség, kikapcsolódási lehetőség várja a látogatókat. Az idei év újdonsága, hogy a Vasúttörténeti Park népszerű kerti vasútja "betelepült" az egyik csarnokba, ahol körpályát állítottak fel. Azaz ezentúl az időjárás nem akadályozza azokat, akik a kerti vasútra felülve szeretnének tenni néhány kört.

Magyar Vasúttörténeti Park

Tarkovszkij Emlékek tükre

A Műcsarnok szeretettel vár minden érdeklődőt Tarkovszkij Emlékek tükre című kiállítására.

Műcsarnok