Hamza Gyűjtemény és Jász Galéria

Jászberény

A jászberényi Hamza Múzeum Hamza D. Ákos festőművész-filmrendező és Jászberény városa között 1987?88-ban létrejött megállapodás eredményeképpen 1995-ben nyitotta meg kapuit. A Brazíliából a rendszerváltozás idején hazatért alkotó az egyezség értelmében a Jászságnak és Jászberénynek ajándékozta a festői életművét reprezentáló mintegy kétszáz festményt, a város pedig segítette hazatelepülését: olyan lakhelyet vásárolt számára, amely halála után múzeumként működhet, bemutatva életművét és a jászsági képzőművészetet. A 2014 áprilisában nyílt Tropicalia című új állandó kiállítás Hamza D. Ákos azon munkáiból nyújt válogatást, amelyek a brazil tropicalismo jegyében születtek. Ugyancsak az állandó tárlaton látható válogatás Hamza Lehel Mária közel négyszáz divatrajzából. Az összeállítás alkalmat teremt arra is, hogy visszatekintsünk a művészházaspár teljes életpályájára. A múzeum őrzi továbbá a házaspár hatszáz kötetes könyvtárát. A kézirattárban megtalálhatók Lehel Ferenc festő, esztéta, művészeti író művei, Gerlóczy Gedeonnal, a Csontváry-hagyaték felvásárlójával folytatott levelezése és még számos kordokumentum. Az intézmény a Jászsághoz kötődő képzőművészek életútját is igyekszik feltárni, valamint a nagyközönséggel megismertetni. Elsősorban a 20. századi alkotók, köztük Benke László, Gy. Riba János, Vuics István, Makay József, Gecse Árpád, Sáros András, Lehel Mária, Thorma János és Rudnay Gyula műveit, valamint Litkei Józsefnek, az Iparművészeti Főiskola korábbi tanszékvezetőjének huszonkét alkotásból álló kollekcióját őrzi a múzeum. A kortárs gyűjtemény legkiemelkedőbb darabjai Palkó Tibor festőművész munkái.

5100 Jászberény, Gyöngyösi út 7.
Nyitva tartás:IV.1.-X.31.: Kedd-Szom 10:00-18:00, XI.1.-III.31.: Kedd-Szom 10:00-16:00

www.hamzamuzeum.hu
hamzamuzeum@gmail.com

Exkluzív tárlatvezetés Mátrai Péterrel

Exkluzív tárlatvezetés Mátrai Péter építész, zeneszerzővel a TÉR /// ERŐ | II. Építészeti Nemzeti Szalon kiállításon.

Műcsarnok

Mese tábor

7-9 éveseknek

Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy… Szegény legény? Hétfejű sárkány? Vagy egy csodálatos tündér? Folytassuk együtt a történetet! Megismerkedünk varázslatos hősökkel és közösen készítünk mesebeli finomságokat. Hipp és hopp, indulunk a mesék világába!

Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

Egészséges tábor

Éljünk ésszel, örömmel

Ízelítő a napi programokból: játékos jóga, egészséges tízórai készítés, felfedező játék – Glutén? Vegán? Laktóz?, gyógynövényes kencék keverés: fürdőgolyó és fogkrém készítés.

Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

Utazás a mikrovilágba

Különleges fotókiállítás nyílik a Magyar Természettudományi Múzeumban a minket körülvevő mikroszkopikus világról. Felnagyított részletek állatokról, növényekről, kövületekről, technikai tárgyakról úgy, ahogyan emberi szemmel sosem tapasztalhatnánk meg.

Magyar Természettudományi Múzeum

Képtér