Hamza Gyűjtemény és Jász Galéria

Jászberény

A jászberényi Hamza Múzeum Hamza D. Ákos festőművész-filmrendező és Jászberény városa között 1987?88-ban létrejött megállapodás eredményeképpen 1995-ben nyitotta meg kapuit. A Brazíliából a rendszerváltozás idején hazatért alkotó az egyezség értelmében a Jászságnak és Jászberénynek ajándékozta a festői életművét reprezentáló mintegy kétszáz festményt, a város pedig segítette hazatelepülését: olyan lakhelyet vásárolt számára, amely halála után múzeumként működhet, bemutatva életművét és a jászsági képzőművészetet. A 2014 áprilisában nyílt Tropicalia című új állandó kiállítás Hamza D. Ákos azon munkáiból nyújt válogatást, amelyek a brazil tropicalismo jegyében születtek. Ugyancsak az állandó tárlaton látható válogatás Hamza Lehel Mária közel négyszáz divatrajzából. Az összeállítás alkalmat teremt arra is, hogy visszatekintsünk a művészházaspár teljes életpályájára. A múzeum őrzi továbbá a házaspár hatszáz kötetes könyvtárát. A kézirattárban megtalálhatók Lehel Ferenc festő, esztéta, művészeti író művei, Gerlóczy Gedeonnal, a Csontváry-hagyaték felvásárlójával folytatott levelezése és még számos kordokumentum. Az intézmény a Jászsághoz kötődő képzőművészek életútját is igyekszik feltárni, valamint a nagyközönséggel megismertetni. Elsősorban a 20. századi alkotók, köztük Benke László, Gy. Riba János, Vuics István, Makay József, Gecse Árpád, Sáros András, Lehel Mária, Thorma János és Rudnay Gyula műveit, valamint Litkei Józsefnek, az Iparművészeti Főiskola korábbi tanszékvezetőjének huszonkét alkotásból álló kollekcióját őrzi a múzeum. A kortárs gyűjtemény legkiemelkedőbb darabjai Palkó Tibor festőművész munkái.

5100 Jászberény, Gyöngyösi út 7.
Nyitva tartás:IV.1.-X.31.: Kedd-Szom 10:00-18:00, XI.1.-III.31.: Kedd-Szom 10:00-16:00

www.hamzamuzeum.hu
hamzamuzeum@gmail.com

Nálatok laknak-e állatok?

Az egykori állatvásárok hangulatát, a paraszti világ állattartó hagyományait mutatják be a Nálatok laknak-e állatok? című rendezvényen a zalaegerszegi Göcseji Falumúzeumban május 19-én, szombaton 10.00-18.00 óra között.

Göcseji Falumúzeum és Finnugor Néprajzi Park
Zalaegerszeg

Hirosima-Nagaszaki Atombomba kiállítás és múzeumi óra

„Az Atombomba – nukleáris fenyegetettség múltja és jelene” c. múzeumi órán a diákok megismerkedhetnek a második világháborút lezáró hirosimai és nagaszaki atomtámadás részleteivel, valamint azok előzményeivel és következményeivel.

Sziklakórház Atombunker Múzeum

Ingyenes múzeumi óra

Ha osztályát 2018. március 1-től május 31. közötti időszakra normál vagy interaktív tárlatvezetésre regisztrálja, akkor a diákok a befizetett túra mellett egy ingyenes, ajándék történelemórán is részt vehetnek!

Sziklakórház Atombunker Múzeum