Hamza Gyűjtemény és Jász Galéria

Jászberény

A jászberényi Hamza Múzeum Hamza D. Ákos festőművész-filmrendező és Jászberény városa között 1987?88-ban létrejött megállapodás eredményeképpen 1995-ben nyitotta meg kapuit. A Brazíliából a rendszerváltozás idején hazatért alkotó az egyezség értelmében a Jászságnak és Jászberénynek ajándékozta a festői életművét reprezentáló mintegy kétszáz festményt, a város pedig segítette hazatelepülését: olyan lakhelyet vásárolt számára, amely halála után múzeumként működhet, bemutatva életművét és a jászsági képzőművészetet. A 2014 áprilisában nyílt Tropicalia című új állandó kiállítás Hamza D. Ákos azon munkáiból nyújt válogatást, amelyek a brazil tropicalismo jegyében születtek. Ugyancsak az állandó tárlaton látható válogatás Hamza Lehel Mária közel négyszáz divatrajzából. Az összeállítás alkalmat teremt arra is, hogy visszatekintsünk a művészházaspár teljes életpályájára. A múzeum őrzi továbbá a házaspár hatszáz kötetes könyvtárát. A kézirattárban megtalálhatók Lehel Ferenc festő, esztéta, művészeti író művei, Gerlóczy Gedeonnal, a Csontváry-hagyaték felvásárlójával folytatott levelezése és még számos kordokumentum. Az intézmény a Jászsághoz kötődő képzőművészek életútját is igyekszik feltárni, valamint a nagyközönséggel megismertetni. Elsősorban a 20. századi alkotók, köztük Benke László, Gy. Riba János, Vuics István, Makay József, Gecse Árpád, Sáros András, Lehel Mária, Thorma János és Rudnay Gyula műveit, valamint Litkei Józsefnek, az Iparművészeti Főiskola korábbi tanszékvezetőjének huszonkét alkotásból álló kollekcióját őrzi a múzeum. A kortárs gyűjtemény legkiemelkedőbb darabjai Palkó Tibor festőművész munkái.

5100 Jászberény, Gyöngyösi út 7.
Nyitva tartás:IV.1.-X.31.: Kedd-Szom 10:00-18:00, XI.1.-III.31.: Kedd-Szom 10:00-16:00

www.hamzamuzeum.hu
hamzamuzeum@gmail.com

Fényfestés a Mauzóleum homlokzatán

A vetítés megtekinthető 2017. szeptember hónapban, pénteki és szombati napokon, 20.00 illetve 21.00 órakor.

Középkori Romkert - Nemzeti Emlékhely
Székesfehérvár

Római Fesztivál a Flórián téren

Megelevenedik az Ókor a Flórián téren! Szeptember 17-én minden érdeklődő részese lehet az időutazásnak, ugyanis ezen a napon életre kel az ókori Aquincum katonavárosa. Nemcsak a római polgárok életébe kóstolhatunk bele, de bepillantást nyerhetünk egy valódi legió tábor életébe, vagy akár egy gladiátorküzdelembe is!

Budapesti Történeti Múzeum - Aquincumi Múzeum

Múzeum+ Avantgárd

A nyári szünet utáni első Múzeum+ témája az avantgárd. A kifejezés eredetileg a 20. század elejének formabontó művészeti törekvéseit jelentette.

Magyar Nemzeti Galéria

Varázs lakott a kezeiben

Kiállítás Kass János grafikusművész olvasókönyvi illusztrációiból

Kass János (1927–2010) – a Szegeden született grafikusművész Budapesten és Lipcsében tanult. Sokoldalú munkássága felölelte a képzőművészet számos területét: a könyvtervezést, a könyvillusztrációt, a rézkarcokat, a linómetszeteket, a szitanyomatokat, a bélyegtervezést, de készített szobrokat, és fotózott is. Művészeti tevékenységéért megkapott minden jelentős magyar kitüntetést.

Dunamelléki Református Egyházkerület Ráday Múzeuma
Kecskemét

Varázs lakott a kezeiben

Kiállítás Kass János grafikusművész olvasókönyvi illusztrációiból

Dunamelléki Református Egyházkerület Ráday Múzeuma
Kecskemét

Sanghay-Shanghai: Párhuzamos eltérések Kelet és Nyugat között

A kiállítás célja, hogy a Shanghaiban élő magyarok Hopp Múzeumba került kínai hagyatéka (bútorai és viseletei) révén bepillantást engedjen a két világháború közötti Shanghai világába, valamint a magyarországi művészetben a keleti hatások bemutatásával megjelenítse az eddig kevéssé vagy egyáltalán nem kutatott területeket. Fő motívumok a „keleti” tánc és öltözék.

Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum