Hamza Gyűjtemény és Jász Galéria

Jászberény

A jászberényi Hamza Múzeum Hamza D. Ákos festőművész-filmrendező és Jászberény városa között 1987?88-ban létrejött megállapodás eredményeképpen 1995-ben nyitotta meg kapuit. A Brazíliából a rendszerváltozás idején hazatért alkotó az egyezség értelmében a Jászságnak és Jászberénynek ajándékozta a festői életművét reprezentáló mintegy kétszáz festményt, a város pedig segítette hazatelepülését: olyan lakhelyet vásárolt számára, amely halála után múzeumként működhet, bemutatva életművét és a jászsági képzőművészetet. A 2014 áprilisában nyílt Tropicalia című új állandó kiállítás Hamza D. Ákos azon munkáiból nyújt válogatást, amelyek a brazil tropicalismo jegyében születtek. Ugyancsak az állandó tárlaton látható válogatás Hamza Lehel Mária közel négyszáz divatrajzából. Az összeállítás alkalmat teremt arra is, hogy visszatekintsünk a művészházaspár teljes életpályájára. A múzeum őrzi továbbá a házaspár hatszáz kötetes könyvtárát. A kézirattárban megtalálhatók Lehel Ferenc festő, esztéta, művészeti író művei, Gerlóczy Gedeonnal, a Csontváry-hagyaték felvásárlójával folytatott levelezése és még számos kordokumentum. Az intézmény a Jászsághoz kötődő képzőművészek életútját is igyekszik feltárni, valamint a nagyközönséggel megismertetni. Elsősorban a 20. századi alkotók, köztük Benke László, Gy. Riba János, Vuics István, Makay József, Gecse Árpád, Sáros András, Lehel Mária, Thorma János és Rudnay Gyula műveit, valamint Litkei Józsefnek, az Iparművészeti Főiskola korábbi tanszékvezetőjének huszonkét alkotásból álló kollekcióját őrzi a múzeum. A kortárs gyűjtemény legkiemelkedőbb darabjai Palkó Tibor festőművész munkái.

5100 Jászberény, Gyöngyösi út 7.
Nyitva tartás:IV.1.-X.31.: Kedd-Szom 10:00-18:00, XI.1.-III.31.: Kedd-Szom 10:00-16:00

www.hamzamuzeum.hu
hamzamuzeum@gmail.com

Tervezett alkotás

Kiállítás és konferencia a dizájnról

A 21. században a dizájn az egyik legexpanzívabb iparág: progresszív, optimista, és problémaorientált. Akárcsak a kortárs művészet, a dizájn is meghatározó jelleggel foglalkozik az emberiség, többek között a társadalom és környezet kérdéseivel, ám sikeres stratégiája ellenére is úgy tűnik, rászorul az autonóm művészet vagy egyéb interdiszciplináris területek „ösztönző segítségére”.

MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ

Téli családi matinék a Vasúttörténeti Parkban

A parkban számos érdekesség, kikapcsolódási lehetőség várja a látogatókat. Az idei év újdonsága, hogy a Vasúttörténeti Park népszerű kerti vasútja "betelepült" az egyik csarnokba, ahol körpályát állítottak fel. Azaz ezentúl az időjárás nem akadályozza azokat, akik a kerti vasútra felülve szeretnének tenni néhány kört.

Magyar Vasúttörténeti Park

Tematikus tábor

Holokauszt Emlékközpont

Tarkovszkij Emlékek tükre

A Műcsarnok szeretettel vár minden érdeklődőt Tarkovszkij Emlékek tükre című kiállítására.

Műcsarnok