Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ

Robert Capa (Friedmann Endre) 1931-ben hagyta el szülőhazáját, ekkor kezdett újságírást és fotózást tanulni. A spanyol polgárháborúban, a II. világháborúban, illetve Kínában és Vietnamban készült háborús riportfotói tették híressé, s a világ legnagyobb háborús fényképészeként írta be magát a fotótörténelembe. A Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ létrehozásának alapjául a 2008-ban a New York-i International Centre of Photographytól megvásárolt, közel ezer darabos Capa-kollekció szolgált. A hagyaték gondozásán túl a 2013 nyarán létrejött intézmény kiemelt céljai között szerepel a magyar fotográfia népszerűsítése és a fotó mint önálló művészeti ág bemutatása is. A kortárs vizuális központ kiállítási programja elsősorban a sajtó- és dokumentumfotóra koncentrál, de nagy hangsúlyt fektet a nemzetközi kapcsolatok ápolására is. A hazai és nemzetközi időszaki tárlatok rendezése mellett szakmai rendezvények szervezése, díjak és ösztöndíjprogramok létrehozása, szakmai kiadványok megjelentetése és kortárs digitalizálási program elindítása is a Capa Központ feladatai közé tartozik. Az intézmény helyszíne az Ernst Lajos által építtetett, Fodor Gyula tervei alapján emelt ingatlan, amelynek belsőépítészeti kialakításában Lechner Ödön, Falus Elek és Rippl-Rónai József is részt vett. Ernst Lajos a kortárs magyar képzőművészek bemutatkozási helyének szánta az épületet: a földszinten mozi, az első emeleten az alapító múzeumként látogatható magángyűjteménye, a felső szinteken pedig műtermek kaptak helyet. Az első emelet az 1950-es évektől a központ 2013-as megalakulásáig a Műcsarnok fiókintézményeként kortárs képzőművészeti tárlatoknak biztosított helyszínt, míg a földszinten egy ideig a Tivoli Színház működött. A Capa Központ célja újraegyesíteni a két részt; összecsatolásukra 2015-ben kerül sor. A földszinti szecessziós fogadótérben és a 150 fős előadóhelyiségben oktatási tevékenység fog zajlani, és a társművészeti estek is itt kapnak majd helyet.

1065 Budapest, Nagymező utca 8.
Nyitva tartás:Egész évben. Hét-Csüt, valamint Szo-Vas 11:00-19:00, Pén 11:00-21:00.

www.capacenter.hu
info@capacenter.hu

Nálatok laknak-e állatok?

Az egykori állatvásárok hangulatát, a paraszti világ állattartó hagyományait mutatják be a Nálatok laknak-e állatok? című rendezvényen a zalaegerszegi Göcseji Falumúzeumban május 19-én, szombaton 10.00-18.00 óra között.

Göcseji Falumúzeum és Finnugor Néprajzi Park
Zalaegerszeg

Tematikus tábor

Holokauszt Emlékközpont

Hirosima-Nagaszaki Atombomba kiállítás és múzeumi óra

„Az Atombomba – nukleáris fenyegetettség múltja és jelene” c. múzeumi órán a diákok megismerkedhetnek a második világháborút lezáró hirosimai és nagaszaki atomtámadás részleteivel, valamint azok előzményeivel és következményeivel.

Sziklakórház Atombunker Múzeum