Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ

Robert Capa (Friedmann Endre) 1931-ben hagyta el szülőhazáját, ekkor kezdett újságírást és fotózást tanulni. A spanyol polgárháborúban, a II. világháborúban, illetve Kínában és Vietnamban készült háborús riportfotói tették híressé, s a világ legnagyobb háborús fényképészeként írta be magát a fotótörténelembe. A Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ létrehozásának alapjául a 2008-ban a New York-i International Centre of Photographytól megvásárolt, közel ezer darabos Capa-kollekció szolgált. A hagyaték gondozásán túl a 2013 nyarán létrejött intézmény kiemelt céljai között szerepel a magyar fotográfia népszerűsítése és a fotó mint önálló művészeti ág bemutatása is. A kortárs vizuális központ kiállítási programja elsősorban a sajtó- és dokumentumfotóra koncentrál, de nagy hangsúlyt fektet a nemzetközi kapcsolatok ápolására is. A hazai és nemzetközi időszaki tárlatok rendezése mellett szakmai rendezvények szervezése, díjak és ösztöndíjprogramok létrehozása, szakmai kiadványok megjelentetése és kortárs digitalizálási program elindítása is a Capa Központ feladatai közé tartozik. Az intézmény helyszíne az Ernst Lajos által építtetett, Fodor Gyula tervei alapján emelt ingatlan, amelynek belsőépítészeti kialakításában Lechner Ödön, Falus Elek és Rippl-Rónai József is részt vett. Ernst Lajos a kortárs magyar képzőművészek bemutatkozási helyének szánta az épületet: a földszinten mozi, az első emeleten az alapító múzeumként látogatható magángyűjteménye, a felső szinteken pedig műtermek kaptak helyet. Az első emelet az 1950-es évektől a központ 2013-as megalakulásáig a Műcsarnok fiókintézményeként kortárs képzőművészeti tárlatoknak biztosított helyszínt, míg a földszinten egy ideig a Tivoli Színház működött. A Capa Központ célja újraegyesíteni a két részt; összecsatolásukra 2015-ben kerül sor. A földszinti szecessziós fogadótérben és a 150 fős előadóhelyiségben oktatási tevékenység fog zajlani, és a társművészeti estek is itt kapnak majd helyet.

1065 Budapest, Nagymező utca 8.
Nyitva tartás:Egész évben. Hét-Csüt, valamint Szo-Vas 11:00-19:00, Pén 11:00-21:00.

www.capacenter.hu
info@capacenter.hu

Tervezett alkotás

Kiállítás és konferencia a dizájnról

A 21. században a dizájn az egyik legexpanzívabb iparág: progresszív, optimista, és problémaorientált. Akárcsak a kortárs művészet, a dizájn is meghatározó jelleggel foglalkozik az emberiség, többek között a társadalom és környezet kérdéseivel, ám sikeres stratégiája ellenére is úgy tűnik, rászorul az autonóm művészet vagy egyéb interdiszciplináris területek „ösztönző segítségére”.

MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ

Tematikus tábor

Holokauszt Emlékközpont

Téli családi matinék a Vasúttörténeti Parkban

A parkban számos érdekesség, kikapcsolódási lehetőség várja a látogatókat. Az idei év újdonsága, hogy a Vasúttörténeti Park népszerű kerti vasútja "betelepült" az egyik csarnokba, ahol körpályát állítottak fel. Azaz ezentúl az időjárás nem akadályozza azokat, akik a kerti vasútra felülve szeretnének tenni néhány kört.

Magyar Vasúttörténeti Park

Tarkovszkij Emlékek tükre

A Műcsarnok szeretettel vár minden érdeklődőt Tarkovszkij Emlékek tükre című kiállítására.

Műcsarnok