Márton Áron Múzeum
A múzeum 2010-ben, Márton Áron (1896– 1980) erdélyi püspök halálának harmincadik évfordulója alkalmából nyílt meg a jeles személyiség szülőfalujában, az egykori egyházi iskola épületében. Az intézmény létrehozóinak szándéka a tiszteletadás mellett az volt, hogy a múzeum széles körben megismertesse a Gyulafehérvári Római Katolikus Egyházmegye püspökének életútját, munkásságát a 20. századi Erdély változó történelmének fényében. Az épület két termében és pincehelyiségében megtekinthető kiállítás 20. századi időutazásra, elmélkedésre és kérdésfeltevésre ösztönzi a látogatót, körüljárva Márton Áron életének „titkát”: hogyan válhatott az egyszerű parasztfiú korának éles látású és csalhatatlan igazságérzetű szellemi vezetőjévé, sokak számára egyedüli tájékozódási ponttá a kommunizmus évtizedeiben. Az állandó tárlat elsősorban a fiatalokat és a középgenerációt kívánja megszólítani gazdag szöveg- és képanyagával, hangzó- és videóanyagaival, továbbá a kiállítás érintőképernyőn olvasható összefoglalásával. A mintegy 120 négyzetméternyi felületen létrehozott tárlat kronologikus rendben mutatja be a püspök életútját. A kiállítás tizenhét egységét végigjárva a látogató végigkísérheti Márton Áront szülőfalujától egészen haláláig, de az erdélyi magyar és katolikus kisebbség két világháború közötti történetébe is betekintést nyerhet. A múzeum honlapján elérhető dokumentumtár az érdeklődőknek a témában való elmélyülését segíti. Márton Áron időrendi sorrendbe állított beszédei és írásai, illetve a róla szóló szakirodalom mellett archív hangfelvételeket és fényképeket is találhat itt az olvasó. A múzeumot a Márton Áron Egyesület Csíkszentdomokosért, Csíkszentdomokos önkormányzata, valamint a helyi római katolikus plébánia közösen hozták létre, nagylelkű támogatók és készséges közreműködők segítségével.
537275 Csíkszentdomokos / Sândominic, , str. Alszeg nr. 1762.
Nyitva tartás:
+40 741 484 716, +40 753 990 667
www.martonaronmuzeum.ro
latogatas@martonaronmuzeum.rom, martonaronmuzeum@martonaronmuzeum.ro
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Történelem, régészet

Egyházi gyűjtemény

Határon túli
Wittelsbachok: Sisi családja
Közel 100 eredeti műtárgy, köztük festmények, ötvöstárgyak, porcelánok, fotók, viseletdarabok láthatók a „Wittelsbachok – Sisi családja” című kiállításon a Magyar Nemzeti Múzeumban. Az időszakos tárlaton Erzsébet királyné kalapja, főkötője, alsószoknyája, személyes rendi ékszere mellett korabeli fényképek is megtekinthetők.
Magyar Nemzeti Múzeum
Budapest
Úti cél: remény
A nemzetközi gyermekvonat-akció a két világháború között
Az első világháborús vereség, majd az azt követő forradalmak súlyos politikai, gazdasági és társadalmi válságba sodorták az országot. Az állandósult élelmiszer- és nyersanyaghiány, az ellátási gondok, a társadalom elszegényedése 1919 végére vált a legsúlyosabbá. Ehhez járult még hozzá a megszállt, majd a trianoni békét követően Magyarországtól elszakított területekről érkező menekültek tömege.
Budapesti Történeti Múzeum
Budapest
Farsangi maszk készítés
Dekorfilcból szabunk különféle színes, egyedi álarcokat.
Népi Iparművészeti Gyűjtemény
Kecskemét
Egymás otthonai
Mindennemű hagyatékunk, beszélgetéssorozat
A 2022-es év programkínálatát az Egymás otthonai elnevezésű beszélgetéssorozat első előadása nyitja.
Ady Endre Emlékmúzeum
Budapest
Személyesen, Frissen 2021 finisszázs
Sturcz János és Szurcsik József exkluzív tárlatvezetése
Exkluzív tárlatvezetés Sturcz János művészettörténésszel és Szurcsik József Munkácsy Mihály-díjas képzőművésszel a Személyesen, Frissen 2021 kiállításon, Bernát András, Dréher János, Elekes Károly, Gál András, iski Kocsis Tibor, Kazi Roland, Kucsora Márta, Mózes Katalin és Regős István tárlatain.
Műcsarnok
Budapest