Mozaik élmény - A Múzeum Mindenkié! Inkluzív Mozaik Múzeumtúra Nap a Néprajzi Múzeumban

images/MMT_Inkluziv_Neprajzi_Nap_1980x1080px.jpg

2023. május 3-án az Örökség Kultúrpolitikai Intézet a Néprajzi Múzeummal együttműködve Mozaik Múzeumtúra Napot szervez, melynek elsődleges célja az inklúzió, így a múzeum ezen a napon fogyatékossággal élő és tipikus fejlődésű diákokat fogad programjaira. A tanulók vegyes csoportokban, ingyenes programokon vehetnek részt a budapesti Néprajzi Múzeum különböző kiállítási tereiben.

A program alapvető célkitűzése, hogy a csoportok lelki, fizikális kapcsolatba kerüljenek egymással, miközben interaktív módon, közösen fedezik fel a múzeum különböző kiállításait, tereit. Az aprólékosan összeállított programok, integrált foglalkozások lehetőséget teremtenek a kortárs kapcsolatépítésre és a tanulók szemléletének formálására.

A Mozaik Múzeumtúra program egyik alapvető célkitűzése, hogy a fiatal korosztályt megszólítsa, s tartalmas múzeumi látogatásokra ösztönözze a diákokat. E cél elérése érdekében először 2017 decemberében tartottunk Mozaik Múzeumtúra Napot a Néprajzi Múzeumban, melynek záróhétvégéjén több mint ezer diák vett részt játékos múzeumi foglalkozásokon. A kezdeményezés célja volt, hogy a Mozaik Múzeumtúra egy meghatározó, fővárosi múzeummal együttműködve olyan élménynappal örvendeztesse meg a tanulókat, melyen játszva tanulhatnak és mélyedhetnek el a kiállítások gazdag leletanyagában. Az első Mozaik Múzeumtúra Nap hatalmas sikert aratott mind a diákság, mint pedig pedagógusaik körében. Így 2019-ben fővárosunk újabb kiemelkedő intézményét, a Magyar Nemzeti Múzeumot vehették birtokba a gyermekek. E két sikeres rendezvény után, 2023-ban ismét nagyszabású Mozaik Múzeumtúra Napot rendezünk, ám ezúttal a fókusz az inklúzió fogalmára került. A nap keretében a résztvevő gyermekek nem csupán újfajta ismeretekre tehetnek szert, hanem maradandó élményeket is szerezhetnek: a különböző fogyatékkal élő csoportok ugyanis az egészséges diákokkal közösen vesznek részt a programokon, ezzel igyekszünk tehát megteremteni a valódi kapcsolat lehetőségét, s egymás elfogadását a diákok között. A kialakult kapcsolatoknak köszönhetően pedig a gyermekek, mint „mozaik darabok” inkluzív egységet alkothatnak.

Kép: Néprajzi Múzeum, Incze László

A május 3-i – ingyenes - esemény során a diákok múzeumpedagógusok, szakértők, tanárok segítségével s vezetésével játékos vetélkedőkben, tárlatvezetéseken és interaktív foglalkozásokon vehetnek részt a Néprajzi Múzeumban. A délelőtti blokkban a fiatalabb (általános iskola felső tagozatos) gyermekeké lesz a főszerep, míg délután 14 órától a gimnazistákat várja majd a rendhagyó integrált programösszesség.

A Mozaik Múzeumtúra Nap a Néprajzi Múzeummal együttműködve, a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, s az Örökség Kultúrpolitikai Intézet koordinálásában valósul meg.

Részletes program:
Délelőtt - 10:00 – 12:30 között (általános iskola felső tagozatos tanulók számára)

10:00-10:15 - Megérkezés, lepakolás
10:15-10:30 - Köszöntő és tájékoztatás
10:30-11:15 Múzeumpedagógiai foglalkozások:

1. INKLUZÍV foglalkozás | Helyszín: ZOOM kiállítás + MÉTA tér
Ezt a tárgyat szeretném neked megmutatni!
Kölcsönös tárlatvezetés párokban. (tapogatható, kézbe vehető tárgyakkal)
Szólaltassuk meg!
Demonstrációs, kézbe vehető hangszerek megismerése+ közös zenélés.

2. INKLUZÍV foglalkozás | Helyszín: Megérkeztünk kiállítás, Székátiratok kiállítás
Neked melyik tárgy a legérdekesebb? Mit gondolsz róla?
Egy-egy kiállítási egység felfedezése párokban.
Széket mindenkinek!
Inkluzív tárgyak tervezése.

3. INKLUZÍV foglalkozás |Helyszín: ZOOM kiállítás, folyosó
Mutasd meg! Találd ki!
Tárgyak csoportosítása saját szempontok alapján, majd ezek bemutatása Activity játék formájában.

Kézjelek használata.
(A siket és hallássérült diákok kórusának bemutatója.

4. SZEMLÉLETFORMÁLÓ foglakozás
Interaktív foglalkozások cigány kultúráról és identitásról
Szemléletformáló játékos tevékenység (UCCU Alapítvány)

10:30-11:15 A múzeumpedagógiai foglalkozásokkal párhuzamosan zajló programok:

1. MÉTA MOZI: Interaktív filmklub.
2. MÉTA épületséta: a MÉTA épületsétán részt vevő diákok játékosan ismerkedhetnek meg a Néprajzi Múzeum különleges épületével.
3. Táncoljunk együtt! Közös ének és tánctanulás egy meghívott diákokból álló tánccsoport együttműködésével.
A foglalkozások végén közös alkotás készül.

Délután – 14:30-17:00 között (középiskolai tanulók számára)

14:30-14:45 Megérkezés, lepakolás
14:45-15:00 Köszöntő és tájékoztatás
15:00-15:45 Múzeumpedagógiai foglalkozások:

1. INKLUZÍV foglalkozás | Helyszín: ZOOM kiállítás + MÉTA tér
Ezt a tárgyat szeretném neked megmutatni!
Kölcsönös tárlatvezetés párokban. (tapogatható, kézbe vehető tárgyakkal)

Szólaltassuk meg!
Demonstrációs, kézbe vehető hangszerek megismerése+ közös zenélés.

Neked melyik tárgy a legérdekesebb? Mit gondolsz róla?
Egy-egy kiállítási egység felfedezése párokban.

Széket mindenkinek!
Inkluzív tárgyak tervezése.

3. INKLUZÍV foglalkozás | Helyszín: ZOOM kiállítás, folyosó
Mutasd meg! Találd ki!

Kézjelek használata.
(A siket és hallássérült diákok kórusának bemutatója.

4. SZEMLÉLETFORMÁLÓ foglakozás
Interaktív foglalkozások cigány kultúráról és identitásról
Szemléletformáló játékos tevékenység (UCCU Alapítvány)

15:00-15:45 A múzeumpedagógiai foglalkozásokkal párhuzamosan zajló programok:

1. MÉTA MOZI: Interaktív filmklub.

A foglalkozások végén közös alkotás készül.