Óbecsei Városi Múzeum
Az Óbecsei Városi Múzeumot, melynek székhelye a valamikori Gerber-házban található, 1953-ban alapították. 1956-ban az intézmény keretein belül jött létre a képtár, ezt követően néhány évig Becsei Városi Múzeum és Képtár néven működött, jelenlegi nevét pedig 1990-től viseli. Az Óbecsei Városi Múzeum a komplex intézmények közé tartozik, illetékessége Óbecse község területére terjed ki. Célja a Tisza mente kulturális hagyatékának kutatása, gyűjtése és őrzése. Anyaga régészeti, éremtani, történelmi, néprajzi, természetrajzi, képzőmű- vészeti és iparművészeti gyűjteményt foglal magába. Állománya jelenleg mintegy 16 ezer darabot számlál. A természetrajzi gyűjteményt többek között a bácsföldvári Antal László közel hatszáz darabos, preparált madarakból álló kollekciója gazdagítja. A régészeti osztály az Óbecse környéki ásatások leletanyagát mutatja be. A történelmi osztályon jelentős a plakátok, képeslapok és a város épületeit megörökítő fényképek gyűjteménye, de számos térkép, érme, könyv, folyóirat és különböző brosúra is megtalálható itt. Az újságkollekció a 19. századtól napjainkig terjed, de van közoktatási és katonai gyűjtemény is. A képzőművészeti anyag Czigány Dezső, Szabados Gábor, Pechán József, Ács József, Petrik Pál és Skrabány Viktor képei mellett 19. századi ikonokat és portrékat, valamint a művésztelep alkotói által adományozott festményeket tartalmaz.
A múzeum jelentős szerepet játszott az óbecsei művésztelep 1954-es megalakításában, és annak fenntartásában jelenleg is fontos részt vállal. A művésztelep munkájában vajdasági vagy a Vajdaságból származó elismert művészek, illetve fiatal alkotók, képzőművészek és iparművészek vesznek részt.
21220 Óbecse / Бечеј,, Главна улица 25. (Bečej, Glavna ulica 25.)
Nyitva tartás:08:00 - 19:00
+381 21 691 5765
www.gradskimuzej.becej.net
muzej.becej@gmail.com
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Iparművészet, népművészet

Természettudomány

Néprajz, helytörténet

Határon túli
Cezanne-tól Malevicsig
Árkádiától az absztrakcióig
Kilenc évvel a nagy sikerű Cézanne és a múlt. Hagyomány és alkotóerő című kiállítást követően újabb Cezanne-hoz kapcsolódó kiállításnak ad otthont a Szépművészeti Múzeum: a most nyíló tárlat ezúttal a francia mester életműve és az európai avantgárd művészet 1906 és 1930 közötti kapcsolatait vizsgálja.
Szépművészeti Múzeum
Budapest
Úti cél: remény
A nemzetközi gyermekvonat-akció a két világháború között
Az első világháborús vereség, majd az azt követő forradalmak súlyos politikai, gazdasági és társadalmi válságba sodorták az országot. Az állandósult élelmiszer- és nyersanyaghiány, az ellátási gondok, a társadalom elszegényedése 1919 végére vált a legsúlyosabbá. Ehhez járult még hozzá a megszállt, majd a trianoni békét követően Magyarországtól elszakított területekről érkező menekültek tömege.
Budapesti Történeti Múzeum
Budapest
Wittelsbachok: Sisi családja
Közel 100 eredeti műtárgy, köztük festmények, ötvöstárgyak, porcelánok, fotók, viseletdarabok láthatók a „Wittelsbachok – Sisi családja” című kiállításon a Magyar Nemzeti Múzeumban. Az időszakos tárlaton Erzsébet királyné kalapja, főkötője, alsószoknyája, személyes rendi ékszere mellett korabeli fényképek is megtekinthetők.
Magyar Nemzeti Múzeum
Budapest
Kodály vonósnégyes 1
A Kodály vonósnégyes koncertjén vehetnek részt az érdeklődők.
Bartók Béla Emlékház
Budapest
Műcsarnok Filmkör
Percy Adlon: Bagdad Café (Out of Rosenheim, 1987)
Percy Adlon filmje sok humorral és mély emberismerettel beszél az előítéletekről, hősei hétköznapiak, mégis különlegesek. Magyarországon ritkán látható film, amely egy német rendező szemüvegén keresztül mutatja meg az Egyesült Államokat.
Műcsarnok
Budapest