Szépművészeti Múzeum - Szatmárnémeti
A szatmárnémeti Szépművészeti Múzeum a Szatmár Megyei Múzeum osztályaként a város főterén található, 1842-ben emelt neogótikus stílusú műemlék épületben működik, melyet a tulajdonos család után Vécsey-háznak neveztek el. A helyi hagyomány szerint a korábban ennek helyén állt épületben kötötték meg a Rákóczi-szabadságharcot lezáró békeszerződést 1711-ben. Az eseményt a palota belső udvarán elhelyezett emléktábla örökíti meg. Az önálló szépművészeti gyűjteményt 1986 után szervezték meg, amikor a megyei múzeum többi osztálya új épületbe költözött. Az itt működő városi, majd megyei múzeum az 1950-es évektől kezdve több szatmárnémetiben alkotó képzőművész tárlatának adott otthont, gyűjtötte munkáikat, illetve más közgyűjtemények képzőművészeti anyagát is átvette. A legjelentősebbek Papp Aurél szatmári festő és Erdős I. Pál grafikus hagyatékai, ezekből a két művész alkotóműhelyében önálló kiállítások nyíltak. A Vécsey-ház ad otthont a képzőművészeti állandó tárlatnak és időszaki kiállításoknak; ez utóbbiak leginkább a Szatmárnémetiben alkotó kortárs képzőművészek munkáit mutatják be, de helyet kapnak itt a művészetekhez tágabban kapcsolódó történeti, néprajzi, fotó- és könyvkiállítások is. A Szépművészeti Múzeum gyűjteményében a következő romániai képzőművészek alko- tásai láthatók: Henri Catargi, Dumitru Ghiaţă, Eustaţie Stoenescu, Iosif Iser, Corneliu Baba, Aurel Ciupe, Petre Abrudan, Ştefan Popescu, Bene József, Ion Sima, Ion Jalea, Ion Irimescu, Vida Géza, Ion Vlasiu, Ovidiu Maitec, valamint Papp Aurél és Erdős Pál. A gyűjteményben a nagybányai művészte- lephez kötődő alkotók – a teljesség igénye nélkül: Ziffer Sándor, Mikola András, Kádár Géza, Eugen Pascu, Mund Hugó – munkáit is megtaláljuk. A kortárs kollekcióban sok más szatmári művész mellett Ion Sălişteanu, Toros Gábor, Ion Pacea, Paulovics László, Constantin Piliuţă, Ion Gheorghiu, Vasile Kazar, Octav Grigorescu, Marcel Chirnoagă, Brăduţ Covaliu és Vasile Dobrian van jelen.
440014 Szatmárnémeti / Satu Mare, , Piaţa Libertăţii nr. 21.
Nyitva tartás:K-V 09:00-17:00
40 261 737 526
www.muzeusm.ro
muzeusm@gmail.com
TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET
Pecsétszám
Kiskönyvtár
TEMATIKA

Történelem, régészet

Néprajz, helytörténet

Határon túli
Úti cél: remény
A nemzetközi gyermekvonat-akció a két világháború között
Az első világháborús vereség, majd az azt követő forradalmak súlyos politikai, gazdasági és társadalmi válságba sodorták az országot. Az állandósult élelmiszer- és nyersanyaghiány, az ellátási gondok, a társadalom elszegényedése 1919 végére vált a legsúlyosabbá. Ehhez járult még hozzá a megszállt, majd a trianoni békét követően Magyarországtól elszakított területekről érkező menekültek tömege.
Budapesti Történeti Múzeum
Budapest
A látható láthatatlan
Válogatás Hollán Sándor Szépművészeti Múzeumnak adományozott műveiből
Hollán Sándor kapcsolata a Szépművészeti Múzeummal immár több évtizedes. A festő 2001 óta több alkalommal is ajándékozott múzeumunknak műveiből. 2017-ben egy nagylelkű, több mint 100 kompozícióját magában foglaló adományt ajánlott fel a művész, a mostani kabinetkiállításon a gyűjteményünkbe legutóbb került alkotásokból mutatunk be egy kisebb válogatást.
Magyar Nemzeti Galéria
Budapest
Nemes nyomokon
Színház a kolozsvári Farkas utcában
A kolozsvári Farkas utcában 200 éve épült a Nemzeti Játékszín. Az 1821. március 12-én megnyílt kőszínház kivételes intézmény volt, hiszen korábban a hivatásos magyar vándortársulatok alkalmi játszóhelyeken, lehetetlen körülmények között léptek fel.
Bajor Gizi Színészmúzeum
Budapest
Előadás a Majális c. Szinyei festményről
Szinyei Merse Pál életművét bemutató nagyszabású kiállítás február 13-ig látható a Magyar Nemzeti Galériában. A magyar képzőművészet egyik legnagyobb hatású mesterének művészetét bemutató tárlaton 120 művet láthat a közönség.
Magyar Nemzeti Galéria
Budapest
Műcsarnok Filmkör
Percy Adlon: Bagdad Café (Out of Rosenheim, 1987)
Percy Adlon filmje sok humorral és mély emberismerettel beszél az előítéletekről, hősei hétköznapiak, mégis különlegesek. Magyarországon ritkán látható film, amely egy német rendező szemüvegén keresztül mutatja meg az Egyesült Államokat.
Műcsarnok
Budapest
Személyesen, Frissen 2021 finisszázs
Sturcz János és Szurcsik József exkluzív tárlatvezetése
Exkluzív tárlatvezetés Sturcz János művészettörténésszel és Szurcsik József Munkácsy Mihály-díjas képzőművésszel a Személyesen, Frissen 2021 kiállításon, Bernát András, Dréher János, Elekes Károly, Gál András, iski Kocsis Tibor, Kazi Roland, Kucsora Márta, Mózes Katalin és Regős István tárlatain.
Műcsarnok
Budapest