Csabai Tanya és Gabonatermesztés-történeti Kiállítóhely

Békéscsaba

Békés megyében igen jó minőségű búza terem, így a terület a magyar gabonatermesztésben és -feldolgozásban mindig is vezető szerephez jutott. A gabonaféléket a számítások szerint 8000 évvel ezelőtt honosították meg a vidéken, de Szent István oklevele is kenyéradókként emlegette az itt élő jobbágyokat. A gabonatermelésnek emléket állító intézmény alapításának ötlete az 1970-es évekig nyúlik vissza. Egy 1924-ben épült kisparaszti tanya épületeit 1978-ban kezdték el restaurálni a műemléki követelményeknek megfelelően, vagyis részben helyben megőrzött, részben pedig máshonnan áthozott gazdasági épületek helyreállításával. A kiállítóhely 1980-ban nyitotta meg kapuit, azt követően, hogy ide telepítették az újkígyósi magtárat, valamint egy szélmalmot a békéssámsoni tanyavilágból és egy gépszínt a vésztő-mágori Wenckheim-birtokról. A nádfedeles tanyaépület az alföldi építkezési módnak és a hagyományos gabonatermesztésre berendezkedett életformának állít emléket. A Csókási-szélmalmot 1890-ben két kövesről három kövesre építették át, s 1953-ban őrölt utoljára. A vésztő-mágori szín pedig a 19. századi mezőgazdasági termelés gépesítésének tanújele; a gépek tárolására használt építményt 1875-ben emelték gróf Wenckheim Dénes és örökösei birtokán, Mikó János békési ácsmester tervei alapján. A színben található állandó kiállítás célja, hogy a múzeumlátogató és a szakember számára egyaránt bemutassa a gabona tárolásának és feldolgozásának történetét az őskortól kezdve a középkoron és Békés megye török hódoltság utáni újratelepítésének időszakán keresztül egészen a modern időkig. Az utolsó szakaszban a megye malomiparával ismerkedhetünk meg az államosítástól napjainkig. A békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumban kedvezményes belépőjegyek válthatók a kiállítóhelyre, mely április elejétől október végéig várja a látogatókat.

5601 Békéscsaba, Gyulai út 65
Nyitva tartás:IV.1-X.31.: Kedd-Szom 9:00-17:00

www.munkacsy.hu
mmm@bmmi.hu

Római Fesztivál a Flórián téren

Megelevenedik az Ókor a Flórián téren! Szeptember 17-én minden érdeklődő részese lehet az időutazásnak, ugyanis ezen a napon életre kel az ókori Aquincum katonavárosa. Nemcsak a római polgárok életébe kóstolhatunk bele, de bepillantást nyerhetünk egy valódi legió tábor életébe, vagy akár egy gladiátorküzdelembe is!

Budapesti Történeti Múzeum - Aquincumi Múzeum

Négykezes kedd

Sok szeretettel várjuk, ha szeretne kreatív módon kikapcsolódni és új technikákkal, ötletekkel megismerkedni. Ruhadíszek, textiljátékok, hasznos és szép holmik kerekednek hétről hétre.

Hetedhét Játékmúzeum
Székesfehérvár

Fényfestés a Mauzóleum homlokzatán

A vetítés megtekinthető 2017. szeptember hónapban, pénteki és szombati napokon, 20.00 illetve 21.00 órakor.

Középkori Romkert - Nemzeti Emlékhely
Székesfehérvár

Varázs lakott a kezeiben

Kiállítás Kass János grafikusművész olvasókönyvi illusztrációiból

Kass János (1927–2010) – a Szegeden született grafikusművész Budapesten és Lipcsében tanult. Sokoldalú munkássága felölelte a képzőművészet számos területét: a könyvtervezést, a könyvillusztrációt, a rézkarcokat, a linómetszeteket, a szitanyomatokat, a bélyegtervezést, de készített szobrokat, és fotózott is. Művészeti tevékenységéért megkapott minden jelentős magyar kitüntetést.

Dunamelléki Református Egyházkerület Ráday Múzeuma
Kecskemét

Varázs lakott a kezeiben

Kiállítás Kass János grafikusművész olvasókönyvi illusztrációiból

Dunamelléki Református Egyházkerület Ráday Múzeuma
Kecskemét

Sanghay-Shanghai: Párhuzamos eltérések Kelet és Nyugat között

A kiállítás célja, hogy a Shanghaiban élő magyarok Hopp Múzeumba került kínai hagyatéka (bútorai és viseletei) révén bepillantást engedjen a két világháború közötti Shanghai világába, valamint a magyarországi művészetben a keleti hatások bemutatásával megjelenítse az eddig kevéssé vagy egyáltalán nem kutatott területeket. Fő motívumok a „keleti” tánc és öltözék.

Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum