Nagy-Milic Natúrpark Látogatóközpont és Várgondokság

Füzér

A Zemplén egyik legszebb része a Hegyköz, amelynek történelmében hosszú ideig fontos szerepet töltött be Füzér település. Az itt található vár már a tatárjárás előtt is állt, az Anjou-kor folyamán a király abaúji ispánjainak birtoka volt, majd 1389-ben a Perényi családhoz került. Szapolyai János koronázása után Perényi Péter koronaőr egy évig itt tartotta a Szent Koronát. A vár később több alkalommal is gazdát cserélt ? többek között Báthory Erzsébet birtoka volt ?, mígnem 1676-ban lerombolták. 1934 és 1936 között állagmegóvást végeztek az épület maradványain, régészeti feltárásuk 1977-ben kezdődött meg. Az ásatások és a helyreállítási munkálatok 1992-ben indultak újra, és azóta is zajlanak. Füzér önkormányzata egy, a határon átnyúló program keretében, Szalánc községgel együttműködve építette meg a Nagy-Milic Natúrpark Látogatóközpont és Várgondnokság épületét, majd 2012-ben megalapította a Füzéri Várgondnokságot. A vonatkozó pályázat keretében megvalósul a Füzéri Felső-vár részleges rekonstrukciója, községi projektelemként a Váruradalmi Kézművesház, a csűr, a szín és az udvar felújítása, a már meglévő tájház pedig egy, az 1940-es, ?50-es éveket idéző lakóépülettel egészül ki. A Füzéri Várgondnokság és Látogatóközpont a helyi turisztikai programokat fogja össze; állandó kiállítása három részre osztható. Az észak-magyarországi várakat működtetők érdekvédelmével foglalkozó Felső-Magyarországi Várak Egyesület munkásságát bemutató szakasz interaktív módon számol be az aktuális programokról, és az érdeklődőket megismerteti a vár történetével is. A füzéri és a szalánci erősségek építéséről, valamint a várbeli élet hétköznapjairól rövid animációs filmek, leletek, interaktív felületek (képnézegető, digitális puzzle) tájékoztatják a látogatót. A Füzér épített, természeti és kulturális értékeit bemutató harmadik egység a Várhegy élővilágáról és a Nagy-Milic Natúrpark jellegzetességeiről nyújt áttekintést. A vitrinekben a Schudich család emléktárgyai láthatók, s a helyiség egyúttal erdészettörténeti emlékhelyként is funkcionál. A falu épített örökségére információs táblák hívják fel a figyelmet.

3996 Füzér, Petőfi Sándor utca 3/a
Nyitva tartás:V. 1.-X. 31. Hét-Vas: 10:00-16:00

www.fuzervar.hu
vargondnoksag@fuzer.hu

525; 590

475 Vár; 086 Várhegy; 162 Tájház-Látnivalók

Mesék fénye

Tavaszra fordul

A Csikóca Művészeti Műhely januári kézműves foglalkozása, melynek keretében az érdeklődők megismerkedhetnek az aktuális kiállítás alkotásaival, majd e minták alapján tavaszi ajtódíszt készítünk.

Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum - Borsos Miklós Állandó Kiállítás
Győr