Nagy-Milic Natúrpark Látogatóközpont és Várgondokság

Füzér

A Zemplén egyik legszebb része a Hegyköz, amelynek történelmében hosszú ideig fontos szerepet töltött be Füzér település. Az itt található vár már a tatárjárás előtt is állt, az Anjou-kor folyamán a király abaúji ispánjainak birtoka volt, majd 1389-ben a Perényi családhoz került. Szapolyai János koronázása után Perényi Péter koronaőr egy évig itt tartotta a Szent Koronát. A vár később több alkalommal is gazdát cserélt ? többek között Báthory Erzsébet birtoka volt ?, mígnem 1676-ban lerombolták. 1934 és 1936 között állagmegóvást végeztek az épület maradványain, régészeti feltárásuk 1977-ben kezdődött meg. Az ásatások és a helyreállítási munkálatok 1992-ben indultak újra, és azóta is zajlanak. Füzér önkormányzata egy, a határon átnyúló program keretében, Szalánc községgel együttműködve építette meg a Nagy-Milic Natúrpark Látogatóközpont és Várgondnokság épületét, majd 2012-ben megalapította a Füzéri Várgondnokságot. A vonatkozó pályázat keretében megvalósul a Füzéri Felső-vár részleges rekonstrukciója, községi projektelemként a Váruradalmi Kézművesház, a csűr, a szín és az udvar felújítása, a már meglévő tájház pedig egy, az 1940-es, ?50-es éveket idéző lakóépülettel egészül ki. A Füzéri Várgondnokság és Látogatóközpont a helyi turisztikai programokat fogja össze; állandó kiállítása három részre osztható. Az észak-magyarországi várakat működtetők érdekvédelmével foglalkozó Felső-Magyarországi Várak Egyesület munkásságát bemutató szakasz interaktív módon számol be az aktuális programokról, és az érdeklődőket megismerteti a vár történetével is. A füzéri és a szalánci erősségek építéséről, valamint a várbeli élet hétköznapjairól rövid animációs filmek, leletek, interaktív felületek (képnézegető, digitális puzzle) tájékoztatják a látogatót. A Füzér épített, természeti és kulturális értékeit bemutató harmadik egység a Várhegy élővilágáról és a Nagy-Milic Natúrpark jellegzetességeiről nyújt áttekintést. A vitrinekben a Schudich család emléktárgyai láthatók, s a helyiség egyúttal erdészettörténeti emlékhelyként is funkcionál. A falu épített örökségére információs táblák hívják fel a figyelmet.

3996 Füzér, Petőfi Sándor utca 3/a
Nyitva tartás:V. 1.-X. 31. Hét-Vas: 10:00-16:00

www.fuzervar.hu
vargondnoksag@fuzer.hu

525; 590

475 Vár; 086 Várhegy; 162 Tájház-Látnivalók

Fényfestés a Mauzóleum homlokzatán

A vetítés megtekinthető 2017. szeptember hónapban, pénteki és szombati napokon, 20.00 illetve 21.00 órakor.

Középkori Romkert - Nemzeti Emlékhely
Székesfehérvár

Múzeum+ Avantgárd

A nyári szünet utáni első Múzeum+ témája az avantgárd. A kifejezés eredetileg a 20. század elejének formabontó művészeti törekvéseit jelentette.

Magyar Nemzeti Galéria

Négykezes kedd

Sok szeretettel várjuk, ha szeretne kreatív módon kikapcsolódni és új technikákkal, ötletekkel megismerkedni. Ruhadíszek, textiljátékok, hasznos és szép holmik kerekednek hétről hétre.

Hetedhét Játékmúzeum
Székesfehérvár

Varázs lakott a kezeiben

Kiállítás Kass János grafikusművész olvasókönyvi illusztrációiból

Kass János (1927–2010) – a Szegeden született grafikusművész Budapesten és Lipcsében tanult. Sokoldalú munkássága felölelte a képzőművészet számos területét: a könyvtervezést, a könyvillusztrációt, a rézkarcokat, a linómetszeteket, a szitanyomatokat, a bélyegtervezést, de készített szobrokat, és fotózott is. Művészeti tevékenységéért megkapott minden jelentős magyar kitüntetést.

Dunamelléki Református Egyházkerület Ráday Múzeuma
Kecskemét

Sanghay-Shanghai: Párhuzamos eltérések Kelet és Nyugat között

A kiállítás célja, hogy a Shanghaiban élő magyarok Hopp Múzeumba került kínai hagyatéka (bútorai és viseletei) révén bepillantást engedjen a két világháború közötti Shanghai világába, valamint a magyarországi művészetben a keleti hatások bemutatásával megjelenítse az eddig kevéssé vagy egyáltalán nem kutatott területeket. Fő motívumok a „keleti” tánc és öltözék.

Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum

Folyamatos emlékezet

Korniss Péter kiállítása

Korniss Péter a kortárs magyar fotográfia egyik meghatározó alkotója, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas és Pulitzer-emlékdíjas fotográfus. Munkásságának középpontjában az eltűnőben lévő erdélyi és magyarországi paraszti életmód dokumentarista ábrázolása áll.

Magyar Nemzeti Galéria