Nagy-Milic Natúrpark Látogatóközpont és Várgondokság

A Zemplén egyik legszebb része a Hegyköz, amelynek történelmében hosszú ideig fontos szerepet töltött be Füzér település. Az itt található vár már a tatárjárás előtt is állt, az Anjou-kor folyamán a király abaúji ispánjainak birtoka volt, majd 1389-ben a Perényi családhoz került. Szapolyai János koronázása után Perényi Péter koronaőr egy évig itt tartotta a Szent Koronát. A vár később több alkalommal is gazdát cserélt ? többek között Báthory Erzsébet birtoka volt ?, mígnem 1676-ban lerombolták. 1934 és 1936 között állagmegóvást végeztek az épület maradványain, régészeti feltárásuk 1977-ben kezdődött meg. Az ásatások és a helyreállítási munkálatok 1992-ben indultak újra, és azóta is zajlanak. Füzér önkormányzata egy, a határon átnyúló program keretében, Szalánc községgel együttműködve építette meg a Nagy-Milic Natúrpark Látogatóközpont és Várgondnokság épületét, majd 2012-ben megalapította a Füzéri Várgondnokságot. A vonatkozó pályázat keretében megvalósul a Füzéri Felső-vár részleges rekonstrukciója, községi projektelemként a Váruradalmi Kézművesház, a csűr, a szín és az udvar felújítása, a már meglévő tájház pedig egy, az 1940-es, ?50-es éveket idéző lakóépülettel egészül ki. A Füzéri Várgondnokság és Látogatóközpont a helyi turisztikai programokat fogja össze; állandó kiállítása három részre osztható. Az észak-magyarországi várakat működtetők érdekvédelmével foglalkozó Felső-Magyarországi Várak Egyesület munkásságát bemutató szakasz interaktív módon számol be az aktuális programokról, és az érdeklődőket megismerteti a vár történetével is. A füzéri és a szalánci erősségek építéséről, valamint a várbeli élet hétköznapjairól rövid animációs filmek, leletek, interaktív felületek (képnézegető, digitális puzzle) tájékoztatják a látogatót. A Füzér épített, természeti és kulturális értékeit bemutató harmadik egység a Várhegy élővilágáról és a Nagy-Milic Natúrpark jellegzetességeiről nyújt áttekintést. A vitrinekben a Schudich család emléktárgyai láthatók, s a helyiség egyúttal erdészettörténeti emlékhelyként is funkcionál. A falu épített örökségére információs táblák hívják fel a figyelmet.

3996 Füzér, Petőfi Sándor utca 3/a

Nyitva tartás:V. 1.-X. 31. Hét-Vas: 10:00-16:00

www.fuzervar.hu
vargondnoksag@fuzer.hu

TÁJAK-KOROK-MÚZEUMOK EGYESÜLET

525; 590
475 Vár; 086 Várhegy; 162 Tájház-Látnivalók

A ajánlatai

Múzeumok határok nélkül - Örökség – Tudomány – Turizmus

VIII. Országos és IV. Nemzetközi Múzeumandragógiai konferencia

A Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület és a Jósa András Megyei Hatókörű Városi Múzeum az NKA támogatásával, a Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ szakmai együttműködésével, valamint a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége, a Felnőttkori Tanulás Elektronikus Európai Platformja (EPALE) és a Kulturális Örökség Menedzserek Egyesülete pártolásával szakmai továbbképzésen való részvételre hívja az érdeklődőket.

Sóstói Múzeumfalu
Nyíregyháza - Sóstó

Gyökerek I-III. Gaál István filmje

Filmvetítés, beszélgetés és piknik a Bartók Emlékházban

Gaál István televíziós esszéje előtt nem készült olyan film, amely Bartók Béla teljes életművének bemutatását tűzte ki célul. Kettős vezérfonalát Bartók kompozíciói és saját szavai alkotják, végigkövetve a zeneszerző szellemi, emberi fejlődését.

Bartók Béla Emlékház

A Pál utcai fiúk / Molnár Ferenc nyomában 7.

Adománygyűjtő túra

A Városi Kultour - a nagy érdeklődésre való tekintettel- 2019. szeptember 21-én újra megrendezi adománygyűjtő túráját, amely 11.00 órától rajtól a Magyar Nemzeti Múzeum előteréből, a cél pedig az Újgrundon (Bp. VIII. Nagytemplom utca 30.) lesz.

Magyar Nemzeti Múzeum

Lajta Gábor | Az ajtón túl

Festmények 1985–2019

A ki­ál­lí­tás­ban a mű­ter­mi mo­del­lek után fes­tett akt­ké­pek, az akt­té­ma „mi­to­ló­gi­ai” ak­va­rell­jei, a kon­cert- és éj­sza­kai képek nagy és egé­szen kis mé­re­tű da­rab­jai sze­re­pel­nek, va­la­mint egy vá­lo­ga­tás Az orosz­lán nyel­ve című so­ro­zat da­rab­ja­i­ból.

Konkoly Gyula | 68 – 78

A gaz­dag és szer­te­ága­zó élet­mű­vet fel­vo­nul­ta­tó Kon­koly Gyula, az Ipar­terv ge­ne­rá­ció egyik leg­is­mer­tebb kép­vi­se­lő­je, a leg­kü­lön­fé­lébb avant­gárd és ne­o­avant­gárd kí­sér­le­te­ket kö­ve­tő­en tért vissza a fi­gu­ra­tív fes­té­szet­hez.

Kondor Attila | Szabadságtapasztalat

A mű­vész egész pá­lyá­ja során el­mé­lyül­ten fog­lal­ko­zik a kép­ző­mű­vé­szet­nek gon­do­la­ti hát­te­ret biz­to­sí­tó fi­lo­zó­fi­ai, esz­té­ti­kai alap­kér­dé­sek­kel úgy, hogy mi­köz­ben érez­he­tő a múlt em­lé­ke­i­nek, ered­mé­nye­i­nek tisz­te­le­te, min­den mű a saját sze­mé­lyes ta­pasz­ta­lá­sá­ból, él­mé­nye­i­ből szü­le­tik.